İhracatçılar da referanduma 'evet' dedi, üstü kapalı TÜSİAD'ı eleştirdi

İhracatçılar da referanduma 'evet' dedi, üstü kapalı TÜSİAD'ı eleştirdi
İhracatçılar da referanduma 'evet' dedi, üstü kapalı TÜSİAD'ı eleştirdi

TİM Başkanı Büyükekşi, Onlar geçmişte birtakım şeyler söylediler şu anda söylemiyorlar diyerek referandumda açık tavrını ortaya koymayan TÜSİAD ı eleştirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Bitaraf olan bertaraf olur' sözlerinin ardından TİM de referandumda 'evet' diyeceğini açıkladı

İSTANBUL - Başbakan Erdoğan’ın referandumla ilgili ‘Bitaraf olan bertaraf olur’ sözleri Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni (TİM) de harekete geçirdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, üstü kapalı TÜSİAD’ı eleştirirken, referandumla ilgili olarak da, “Kimsenin özgür iradesine ipotek koyacak halimiz yok. Evet de çıkarsa ülkemizin hakkında hayırlısı olsun, hayır çıkarsa da. Ama biz bu anayasa değişikliğini destekliyoruz” dedi.
Büyükekşi, basınla sohbet toplantısında, Ocak-Haziran döneminde Türkiye’nin cari açığı 20.7 milyar dolar iken Türkiye’ye giren sermayenin 28.3 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, Sermaye hesabındaki hareket sonucu TL’nin değerlenmeye devam ettiğini belirterek “Bizim hesaplarımıza göre sepetin 3.87 olması gerekiyor. Sepet şu anda 3.44. İhracatçılarımızın canı çok yanıyor” dedi. Büyükekşi, Merkez Bankası Başkanını bayramdan sonra TİM’de misafir edeceklerini ve sorunlarını basın yoluyla değil, doğrudan kendisine anlatacaklarını belirtti.

Mali Kural 2011’e kalabilir
Mali kural konusunu desteklediklerini söyleyen Büyükekşi, “Şu anda 2011 yılına kaldığını görüyoru. Ama 2011 yılına da kalmasını biz o kadar büyük bir problem yapmıyoruz. Çünkü 2011 yılında mali kural çıkarsa, 2012 bütçesini de olumlu olarak etkileyeceğini düşünüyoruz. 2011 yılında eğer bu yasalaşırsa yine amaca hizmet eder” dedi. 

Siyasete GS-FB benzetmesi
Siyasi gerilimden ve tartışmalardan çok rahatsız olduklarını, hele hele tartışmayı bir Galatasaray - Fenerbahçe tarafgirliğine indirmenin hiç hoş olmadığını belirten Büyükekşi, anayasa için yapılacak halk oylaması tartışmalarının gereğinden fazla kutuplaştığını belirtti.
Mehmet Büyükekşi, şunları kaydetti: “Anayasa’yı değil, sanki adeta rejimi tartışmaya başladık. ‘Bu rejimin esenliği açısından son meydan savaşıdır’ duygusu yaratılıyor. Oysa ki bu taslak, mevcut anayasadan çok daha ileri bir durumdadır.”
Büyükekşi ‘Türkiye bu halk oylamasının hemen sonrasında daha gelişmiş bir anayasa için kolları tekrar sıvamalıdır’ ifadesi de kullandı. 

‘Hariçten gazel okumayız’
Bir gazetecinin ‘Söyledikleriniz TÜSİAD’ın söylediğine atıf gibi oldu’ ifadesine ilişkin olarak da Mehmet Büyükekşi, “Biz söylüyoruz fikrimizi onlar söylemiyor” dedi. Büyükekşi, ‘Referanduma gidilirken kurumların zorlanmasını anlamlı buluyor musunuz?’ sorusuna da şu yanıtı verdi: “Ben burada diğer sivil toplum örgütlerinin görüşlerine herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Ama onlar geçmişte birtakım şeyleri söylediler, şu anda söylemiyorlar. Bizim hariçten onlarla ilgili bir gazel okumamız mümkün değil. Herkesin yönetimine saygı göstermek lazım.”   
(aa)