İhracatçılardan Merkez Bankası'na yaylım ateşi

Merkez Bankası ile ihracatçılar arasındaki değerli YTL kavgası tırmanıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, uygulanan kur politikasını eleştirirken, "Ben ve arkadaşlarım şuna hazırız; sizin huzurunuzda oturalım.

İSTANBUL - Merkez Bankası ile ihracatçılar arasındaki değerli YTL kavgası tırmanıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, uygulanan kur politikasını eleştirirken, "Ben ve arkadaşlarım şuna hazırız; sizin huzurunuzda oturalım. Merkez Bankası Başkanı ve onun politikalarını destekleyen arkadaşlar otursunlar. Biz bunu müzakere edelim, yani hodri meydan" dedi.
Satıcı, ihracatçı birliklerinin başkanlarının katıldığı basın toplantısında, fiyat istikrarının tartışılmaz olduğunu, ihracatçıların da bunu tartışmadığını belirterek, "Vergilerden arındırılmış enflasyon hedefleriyle güven vermeyen Merkez Bankası ve TÜİK anketleriyle, 'fiyat istikrarı sağlanmıştır' diye ortaya çıkanları da şaşkınlıkla karşılıyoruz" dedi. Fiyat istikrarının iç talebin daraltılması, rakamların saklanması olmadığını belirten Satıcı, "Uygulanan politikalarda iç talebin daraltılıp vergilerle yatırımların cesaretini kırıp aramalı, hammadde, yatırım malı ve nihayetinde tüketim malı talebini daraltarak, arındırılmış fiyat endeksini sürerek istikrarın sağlandığını iddia etmek pek mümkün değil" diye konuştu.
Satıcı, Türk parasının değer kazanmasının arkasında yüksek reel faiz ve tek partili iktidarın getirdiği olumlu ortama gelen döviz girişinin etkili olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Ekonominin reel kesiminde gözle görülebilir bir iyileşme yaşanmadan, sadece ambalaj tadilatıyla gelen dövizin gelecekte de aynı hızla ülkemizden gideceği aşikârdır. Buna güvenerek politika üretenlerin ve buna kanarak ülke ekonomisinin gücü nedeniyle TL'nin değer kazandığını iddia edenlerin büyük bir yanılgı içinde olduklarını düşünüyoruz."
Satıcı, "Merkez Bankası ile sorunumuz yok ama bankanın reel sektörle sorunu olduğu da gayet net ortada" dedi. Satıcı, TİM, ihracatçı birlikleri ve üreticilerin çıkar grubu olmadığını savunarak, Merkez Bankası veya diğer tarafların, programın yan etkilerinin bazı kesimler tarafından dile getirilmesinin zararlı olmadığını bilmesi gerektiğini söyledi. Bankanın devlet kuruluşu olmasına karşın özel sektörün kanaat liderlerine yaptığı sert açıklamaların, her ne kadar teknik bilginin en üst mertebesine ulaşmış olursa olsun bu kurumun saygınlığına yakışmadığını ifade eden Satıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
Üslup sorunu
"Reel sektörün Merkez Bankası ile bir sorunu yoktur. Reel sektörün Merkez Bankası'nı yönetenlerin üslubu, davranışları ve yönetici kabiliyetleriyle ilgili sorunları vardır. Merkez Bankası'nın yaptığı yanlışlıklar, yumuşak üslupla değil de suçu başkasına atar bir tarzda davranmasıdır. Örneğin dış ticaret açığına oranla Merkez Bankası'nın rezervleri düşüktür fakat bunun kabahati, 'Neden rezervleriniz bu kadar düşük' diyen reel sektörmüş gibi gösterilmektedir. Bugün uygulanan acı reçeteyi, acı ilacı üreticiler ihracatçılar içmektedir. Buna karşı da doğal birtakım tepkiler vermektedirler, ama 'hem acı reçeteyi içip hem de niye böyle bir tepki veriyorsunuz?' diye sorgulamak gerçekten anlaşılır gibi değildir."
'Dış etkilere karşı bağımsız değil'
TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatçılar ve sanayicilerin, "şu kişi, köşe yazarı, yorumcu ya da bakan alınacak, kırılacak" diye gerçeği söylemekten hiçbir zaman kaçınmayacağını kaydederek, "Merkez Bankası'nın, bize verdiği akıldan daha fazlasını hükümete vermesi gerekmekte... Hükümeti geçici başarılarla kandırıp, gündemi başka yere doğru çekmeye çalışmamalı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hiçbir döneminde Merkez Bankası işlevi hiç bu kadar şahsileştirilmemiş, bir şahsın düşünce ve tavırları bu şekilde tabulaştırılmamıştır" dedi.
Merkez Bankası'nın 'özel' olmasına ihracatçının karşı çıkmadığını, Merkez Bankası'nın iç siyasete göre bağımsız gözükse de Körfez sermayesi ve dışarıdan gelen etkilere karşı bağımsız olmadığını, tam tersine onun güdümünde hareket ettiğini savunan TİM Başkanı Satıcı, üreticiler ve ihracatçılar olarak milli ve bağımsız politikalarda hür ve ülke menfaatine çalışan bir Merkez Bankası istediklerini, ancak şu andaki Merkez Bankası'nın görünümünün bundan epey uzak olduğunu söyledi.