İhracatçılardan tarihi rekor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1-29 Eylül tarihleri arasında, 6.5 milyar dolarlık ihracat bulunduğunu belirterek, 1-30 Eylül arasında ilk defa yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracat rakamının aylık olarak yakalanmış olacağını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1-29 Eylül tarihleri arasında, 6.5 milyar dolarlık ihracat bulunduğunu belirterek, 1-30 Eylül arasında ilk defa yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracat rakamının aylık olarak yakalanmış olacağını söyledi. Bakan Tüzmen, "Bu da sıkıntılara rağmen Cumhuriyet tarihinin rekoru olacak" dedi.
Bakan Kürşad Tüzmen, İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanlarıyla ihracatın sorunları ile ilgili olarak düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 7 milyar dolarlık aylık rakama ulaşmanın kolay olmadığının altını çizerek, bu rakamın artış trendini yüzde 18'lere getirdiğini, senelik artışın yüzde 17'ye ulaşacağını söyledi.
Kürşad Tüzmen, ilk dokuz ayda (1 Ocak-29 Eylül) 53.1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını açıklayarak, 12 ayda 72 milyar dolarlık rakamın aşılmış olacağını belirtti. Tüzmen, "Bu sene program hedefi 71 milyar dolar, ama 72 milyar dolarlık ihracatı inşallah aşacağız" diye konuştu.
İhracat Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1-29 Eylül arasında yüzde 17.9 artan ihracat, 6 milyar 495 milyon 606 bin dolara ulaştı.Bakan Kürşad Tüzmen, ihracatta 100 milyar doların önemli baraj olduğunu belirterek, "100 milyar doları geçtikten sonra, daha hızlı ihracat artışı gelecek" dedi. Tüzmen, şöyle konuştu: "Bazı ürünlerde ise kendi aramızda anlaşmamız lazım. Önemli sektörler var. Bu sektörlerde fiyat konusunda birbirimizle rekabet etmeden, normal fiyatı tesis ederek, kalitemize uygun fiyatı vererek, dünya pazarlarında yerimizi almaya devam etmemiz lazım. Şu anda kârlılığımızı azaltacak bütün sorunlar elimizde. Yani kurdan girdi maliyetlerinin artışına kadar kârlılığımızı azaltacak her şey elimizde varken, bir de fiyatı aşağı çekerek bu kârlılığı azaltmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Fiyatımız normal. Kalitemiz neye uygunsa fiyatımızda ona uygun olacak. 100 milyar doları geçtikten sonra daha hızlı bir şekilde ihracat artışı gelecektir."
Dış ticaret açığı büyüdü
Bu arada Türkiye'nin ağustos ayında gerçekleştirdiği ihracatın ithalatı karşılama oranı, yüzde 52.4 ile son yıllarda aylık bazda en düşük düzeyine indi. Ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 13.4 artarak 5 milyon 324 bin dolara, ithalat ise yüzde 28.9 artarak 10 milyar 164 milyon dolara yükseldi. Bu ayda dış ticaret açığı da yüzde 51.8 büyüyerek, 4 milyar 840 milyon dolara ulaştı. Ağustostaki 4.8 milyar dolarlık dış ticaret açığı, son yılların en yüksek aylık dış ticaret açığı olurken, Türkiye'nin 1981 yılındaki 4.7 milyar dolarlık ihracatından fazla İthalattaki hızlı artışa paralel, ihracatın ithalatı karşılama oranı, ağustos itibarıyla yüzde 59.5'ten yüzde 52.4'e inerek son yılların aylık bazda en düşük düzeyine indi.
İhracatın ithalatı karşılama oranı, 2000 yılında yüzde 51'di. Türkiye'nin ocak-ağustos dönemindeki dış ticaret açığı yüzde 26.5 artışla 28 milyar 55 milyon dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı, yüzde 63.5'ten yüzde 61.8'e geriledi. Ocak-ağustos dönemindeki 28 milyar 555 milyon dolarlık dış ticaret açığı, Türkiye'nin 2000 yılında yaptığı 27.7 milyar dolarlık ihracatı geçmiş oldu.