İhracatçıya Arap pansumanı

İhracatçıya Arap pansumanı
İhracatçıya Arap pansumanı

İhracat rakamları Enerji Bakanı Yıldız ın katılımıyla Kayseri de açıklandı.

Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

ERCİYES-  İhracat mart ayında yüzde 8,12 arttı ve 12 milyar 608 milyon dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracatın lokomotifi otomotivde yüzde 0,87’lik azalmanın sınırladığı artışa rağmen yılın ilk çeyreğinde ihracat yüzde 10,5 artarak 34.7 milyar dolar çıktı. Ocakta yüzde 1, şubatta yüzde 4 gerileyen Avrupa Birliği ülkelerine ihracat martı da yüzde 3,5 kayıpla kapattı. En büyük pazarı AB’deki sıkıntılı durumu alternatif pazarlarla aşmaya çalışan ihracatçı Arap ülkeleriyle yarasını sararken gözüne Çin’i de kestirdi. Çin’e ilk üç ayda ihracatını yüzde 26, martta ise yüzde 18 arttıran ihracatçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 7 Nisan’da Çin yoluna düşecek. 

Pozitif ayrımcılık isteği
Arap Baharı nedeniyle ihracatın düştüğü ülkelerde marttan itibaren toparlanma olduğunu söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Libya’ya yüzde 658, Mısır’a yüzde 102 ihracat artışları yaşandığını vurguladı. Büyükekşi, Avrupa’nın yarasını Arap ülkeleri, Afrika, Çin ve ABD ile sarmaya çalıştıklarına dikkat çekti. Büyükekşi, “İhracatın 2012’de büyümeye önemli katkı verebilmesi için pozitif ayrımcılık istiyoruz” dedi.

Bu rakamlar 1 Nisan şakası değil
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin 12.6 milyar dolar olarak açıkladığı mart ayı ihracat rakamının, Cumhuriyet tarihinin en yüksek mart ayı, aylık bazda da en yüksek gerçekleşen ikinci ihracat rakamı olduğunu bildirdi. Bakan Çağlayan, bu rakamların 1 Nisan şakası olmadığını belirterek, ihracatçıların rotasının bu yıl 150 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Bakan Çağlayan, “İhracatçının uzak pazar korkusu kalmadı” dedi.

bigPara.com