'İhracatçıya desteği artıracağız'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl destekleme fiyat istikrar fonu kaynaklarını ciddi şekilde artıracaklarını söyledi.

VARŞOVA/ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl destekleme fiyat istikrar fonu kaynaklarını ciddi şekilde artıracaklarını söyledi. Tüzmen, üç yıl içinde Türkiye'nin ne kadar ihracat geliri olursa bunun yüzde 1'inin DFİF kaynaklarına aktarılacağını belirterek, "Üç yıl içinde bu yüzde 1 rakamını yakalamaya çalışacağız. Bu sene tahmin ediyorum bu 500 milyon dolar seviyesinde olacaktır ama önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 1 rakamına çıkar" dedi.
Yine ihracata destek kapsamında Eximbank kaynaklarının da artırılacağını ifade eden Tüzmen, şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin moda-marka yaratması, ihracatının artırılması ve marka bilincinin yerleştirilmesi için kullanılabilecek önemli kaynaklardan biri de Eximbank. Bu konuda da Eximbank kaynaklarını, gerek Rusya'dan alınacak alacakların bir kısmının aktarılması, gerek diğer alacakların Eximbank'a aktarılması, Eximbank'ın kârının tekrar Eximbank sermayesine ilave edilmesi ve sendikasyon kredisi alınması şeklinde artırılacaktır."
'Biri gidiyor biri geliyor'
Yabancı sermaye konusunda da düşüncelerini açıklayan Bakan Tüzmen, "Vergide bir düzeltme yapılmadan, 2002-2005 yılları arasında Türkiye'ye gelen yabancı sermayeli firma sayısı, 2002 yılına kadar gelen firma sayısından fazla oldu" diye konuştu. Yabancı sermaye firmalarında ciddi bir artış yaşandığını kaydeden Tüzmen, "Türkiye'ye şeyhlerin, devlet başkanlarının birisi geliyor birisi gidiyor. Eskiden Türkiye'ye yabancı sermayenin gelip-gelmediği tartışılırdı. Şimdi geldi de şu gelseydi deniyor" açıklamasını yaptı.