İhracatçıya yedek pasaport

Kırmızı ve yeşil pasaport alanların kapsamı genişlerken, ihracatçılara yedek pasaport taşıma hakkı getiriliyor. Bir önceki yıl 3 milyon ABD Doları veya karşılığı döviz tutarı ihracat yapanlar çift pasaport alabilecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- Kırmızı ve yeşil pasaport alanların kapsamı genişlerken, ihracatçılara yedek pasaport taşıma hakkı getiriliyor. Bir önceki yıl 3 milyon ABD Doları veya karşılığı döviz tutarı ihracat yapanlar çift pasaport alabilecek.
TBMM İçişleri Komisyonu'nun gündeminde olan Pasaport Kanunu tasarısında önemli değişiklikler yapılıyor. Avrupa Birliği'ne (AB) uyum çerçevesinde 'müşterek pasaport' tarihe karışacak. Çocuklar için de ayrı pasaport çıkarmak zorunlu olacak. Vatandaşların kullandığı lacivert pasaportlar, 18 yaşına kadar olanlara en az 1, en fazla 5 yıl, 18 yaşından büyüklere en az 1, en fazla 10 yıl süreli verilebilecek. Komisyonda verilen bir önergeyle işadamlarına pasaport konusunda bir kolaylık sağlandı. Yurtdışına sık çıkan işadamlarının vize uygulaması nedeniyle zorluklar yaşadığını dikkate alan komisyon çift pasaport taşımalarının yolunu açtı. Buna göre, bir önceki yıl faaliyetleri itibarıyla en az 3 milyon dolar veya karşılığı döviz tutarı ihracat yapanlara, zorunlu hallerde bir yıl süreli ikinci bir pasaport verilebilecek.
Yeşil pasaport uyarısı
Dışişleri Bakanlığı'nın özellikle yeşil pasaportların kapsamının daraltılması konusundaki uyarısı ise komisyon tarafından dikkate alınmadı. 1999 yılından 2003 yılına kadar yaklaşık 665 bin yeşil pasaportun verildiğini ifade eden Dışişleri yetkilileri, bazı ülkelerin yeşil pasaport sayısının azaltılmaması halinde, bu pasaporta uygulanan vize ayrıcalığını kaldırabileceği ikazlarında bulunulduğunu anımsattı. Dışişleri yetkilileri, yeşil pasaport sahiplerinin yurtdışına giderek iltica talebinde bulunmalarının da Türkiye'nin itibarını ciddi bakımdan zedelediğini de aktardı. Komisyonda kabul edilen maddelere göre kırmızı ve yeşil pasaport taşıma kapsamına yeni girenler arasında ana muhalefet partisi başkanı, YÖK Başkanı, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının genel başkanları gibi görevliler yer aldı.