İhracatın önü açılacak

Başbakan Erdoğan, ihracatçıya maliyet ve bürokrasiyi azaltma sözü verdi:
"Rekabet gücünü artıracak iyileştirmeler yapacağız. Sistemi tıkayan olmayacağız. Tek hedef 3 Ekim'de müzakarelerin başlaması."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçılara bürokrasiyi azaltma sözü verdi. "Sistemi tıkayan olmayacağız, işinizi kolaylaştıracağız" sözü veren Edooğan, ihracatçıların rekabet gücünün iyileştirilmesine yönelik çalışmaların da süreceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a, bu ülkeyi ziyaretinde kaldığı otelde Çin havlusu kullanılması nedeniyle sitem ettiğini de açıkladı.
Sekizinci Dış Ticaret Haftası'nın açılışı ve başarılı ihracatçıların ödüllendirildiği törende konuşan Erdoğan, 2002-2005 yılları arasındaki yıllık ortalama ihracat artışının yüzde 28 olduğuna ve ihracat rakamının 70 milyar dolar seviyesine yükseldiğine dikkat çekerek, "Bu, son derece etkileyici bir büyüme rakamı ve ülkemiz açısından son derece sevindiricidir. Olması gereken değildir ama olması gerekene doğru gidiyoruz" dedi.
Erdoğan, ihracat gelirlerinin, ülkenin kalkınmasında önemli rol oynadığını, dış gezilerinin en önemli gündem maddesini ekonomik ilişkilerin oluşturduğunu söylerken, "Gelişen ekonomik ilişkiler, azalan siyasi sorunları beraberinde getirir. Bu çabalarımızın meyvelerini alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Meyveler sepete tek tek doluyor" diye konuştu.
Kral'a Çin havlusu sitemi
Erdoğan, ihracatçının rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtirken, bunun için girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan, bunun için de başta işçilik ve enerji alanlarında olmak üzere dünya ölçeğindeki gelişmeleri de takip ederek ihracatçının rekabet gücünü artırmaya yönelik iyileştirmeler yapılacağını söyledi. Bürokratik işlemler ve bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmalarının sürdüğünü de kaydeden Erdoğan, "Sistem ne kadar mükemmel olursa olsun esas olan, o sistemin düzgün işlemesidir. Sistemi tıkayan değil, işi kolaylaştıran olacağız. Bunu bürokratıyla, işadamıyla, ihracatçısıyla hep birlikte el ele, omuz omuza başaracağız. İşadamı, müteşebbis gayret gösteriyorsa ve önü kesiliyorsa onun önünü açmak, bizim görevimizdir. Bu konuda en ufak mazeret içine girmeyiz" diye konuştu.
Erdoğan, komşu ülkelerle ekonomik ilişkilerin artırılması gerektiğinin altını çizerken, Türkiye'nin bölgedeki pazardan, bölge ülkelerinin de Türkiye'nin imkânlarından yararlanabileceğini kaydetti ve ABD gezisinden dönerken ziyaret ettiği Suudi Arabistan'da yaşadığı bir olayı anlattı. Erdoğan, kaldığı otelde Çin havlusunun kullanıldığını gördüğünü vurgulayarak, "Otelde Çin havlusu bulunduğunu görünce şok oldum. Çünkü, Türkiye tekstilde önemli bir ihracat ülkesi. Türkiye hem kalite hem de fiyat açısından çok uygun. Bundan dolayı üzüntümü Kral Abdullah'a ilettim. O da bana aynen katıldığını söyledi. Demek ki, bize de iş düşüyor. Pazarlama sorunumuz var" ifadesini kullandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, bu sırada salondakilere, Muya terlik firmasının sahibi Mehmet Büyükekşi'nin güldüğünü söyleyerek, "Ama oradaki terlikler bizdendi" dedi.
Hedef 500 milyar dolar
Devlet Bakanı Tüzmen de, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 22, en fazla ithalat yapan 14'üncü ülke olduğunu belirtirken, Türkiye'nin en büyük 20'nci ihracatçı ülke olmasını hedeflediklerini, bu hedefe de 2006 yılında ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi. "İhracatta ciddi bir artış hamlesi tekrar başladı" diyen Tüzmen, ithalat artış hızının ise şu anda yüzde 19'a indiğini, ithalat artışının hız kestiğini aktardı. Bakan Tüzmen, komşu ve çevre ülkeler stratejisi kapsamında son 5 yılda bu ülkelerin ihracat içindeki payının yüzde 28'e çıktığını kaydederek, Türkiye'nin, içinde bulunduğu coğrafyaya ihracatının 17 milyar dolara ulaştığını, bölge ithalatından da yüzde 2 pay aldığını, gelecekte bu payın yüzde 10'lara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi.
Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023 yılı için iddialı hedefler koyduklarına işaret eden Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, 2023'te ihracatın 500 milyar doları, ithalatın da 600 milyar doları aşmasını öngördüklerini ve dış ticaret hacminin 1.1 trilyon dolara ulaşacağını sözlerine ekledi.
'Merkez bizi eziyor'
TİM Başkanı Oğuz Satıcı da, zorluklara karşın, kârlarından fedakârlık yaparak ihracatçıların ülkeye katkı yapmayı sürdürdüklerini ve rekor üzerine rekor kırdıklarını söyledi. "Ancak bu kadar ağır yüklerle bir maraton koşusuna çıkıldığında, atletlerin de güçleri bir noktada tıkanır" diyen Satıcı, özellikle ihracatçıların yüksek girdi maliyetleri altında ezildiğinden yakındı. 2005 yılında Türkiye ekonomisi ve ihracatının büyümesinde belirgin bir yavaşlama söz konusu olduğunu ifade eden Satıcı şunları söyledi: "Türkiye'nin bu yılın 6 ayındaki büyüme rakamı yüzde 5'lere düşmekle beraber, ihracat artışı da yüzde 20 oranlarına inmiştir. Türkiye'nin ihracat hedefi olan 75 milyar dolar zora girmiş, ithalat beklentileri ise 120 milyar dolara yükselmiştir.".
Konuşmasında Merkez Bankası'nı eleştiren Satıcı şöyle devam etti:
"Üreticiler ve ihracatçılar Türkiye'nin geleceğini parlak bir ufukta görürken, Merkez Bankası bunu göremiyor. Sayın Merkez Bankası Başkanı bizi yüksek faizin altında eziyor. Türkiye, bunca makroekonomik dengeleri gördüğü ve piyasalarının yabancı, yerli, tüm yatırımcılar tarafından desteklendiği bir dönemde, hâlâ faizi 5 puan mı indireyim, 25 puan mı indireyim, yarım puan mı indireyim ya da dönüyor, 'Ben geleceği iyi görmüyorum indirmeyeceğim' gibi anlaşılması zor bir çelişki ile karşı karşıyadır. Biz ihracatçılar olarak, ihracatı ve ekonomiyi daha iyi noktalara götürmek için, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz."
Ödül Töreni'nde, 2004 yılında en fazla ihracat yapan Toyota Otomotiv Türkiye, Ford Otomotiv Sanayi, Vestel Dış Ticaret, GİSAD Dış Ticaret, Oyak Renault, Tüpraş, Tofaş, GSD Dış Ticaret, RAM Dış Ticaret ve Diler Dış Ticaret'e İhracat Başarı Ödülü'nü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Törende sektörel bazda ihracat başarı ödülleri de verildi. Ayrıca Dış Ticaret haftası nedeniyle düzenlenen öğrenciler arası kompozisyon yarışması ödülleri de dağıtıldı.
Ata'ya 500 milyar dolarlık söz
İhracatta iddialı hedefleriyle dikkat çeken Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'e 500 milyon dolarlık ihracat sözü verdi. İhracat Haftası'nın başlaması nedeniyle, beraberindeki heyetle dün sabah Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün mozolesine çelenk koyan Bakan Tüzmen, Anıtkabir Özel Defteri'ni şöyle imzaladı:
"Size söz veriyoruz; kurduğun Cumhuriyet'in 100'üncü yılında (2023) 500 milyar dolar ihracat hedefimizi gerçekleştireceğiz."