İhracatın yarasını Afrika sardı

İhracatın yarasını Afrika sardı
İhracatın yarasını Afrika sardı
İhracat şubatta yüzde 10,4 artarak 11 milyar 156 milyon dolara ulaştı. Avrupa'daki kriz nedeniyle ihracatta azalma yaşansa da ihracatçı bu kaybı Afrika ve Ortadoğu'yla aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından dün Manisa’da açıklanan verilere göre, ihracat yılın ilk iki ayında yüzde 10 artışla 21 milyar 694 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat 136 milyar 873 milyon dolara ulaştı.

Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın şubat ayında yüzde 4 gerilediğini söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Afrika ülkelerine ihracatın yüzde 96, Ortadoğu bölgesine ihracatın ise yüzde 6 arttığını kaydetti. Avrupa’da yaşanan kayıpların alternatif pazarlardaki büyüme ile kapatıldığının altını çizen Büyükekşi, “Şubatta ihracatımızı en fazla arttırdığımız ülkeler arasında ön plana çıkanlar Irak, ABD, Suudi Arabistan, Libya, Mısır, Azerbaycan, Cezayir ve Fas oldu. Kore’nin 500 milyar doları aşkın ithalatı var. Bu ülkenin pazarından faydalanmak için daha ciddi bir çalışma yapacağız. Koreli ithalatçılarla düzenli işleyecek bir mekanizma kurduk” dedi.

Şubat ayında en fazla ihracatı, 1.64 milyar dolar ile otomotiv gerçekleştirirken, kimya 1.39 milyar dolar ile ikinci, çelik 1.37 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Merkez’e ‘aktif ol’ uyarısı
Büyükekşi, kurların aşağı yönlü hareket etme ihtimalinin bulunduğunu belirterek, Merkez Bankası’nın dolar kuru 1.90’lara çıktığında yaptığı müdahaleyi desteklediklerini, kurun 1.75’lerin aşağısına hareket etmesi halinde de tüm gücüyle müdahale etmesini beklediklerini söyledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da 11 milyar 156 milyon dolar ihracatın, bugüne kadar şubat ayları içinde gerçekleştirilen en fazla ihracat ve rekor olduğunu belirterek, “Bu rakam, ihracatçıların AB’nin içinde bulunduğu duruma rağmen, farklı pazarlara yöneldiğini gösterdi” dedi.(radikal)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108045010804501

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimine cefa kimine sefa! - amaurot

  Güya işsizlik de azaldı! Her şey güllük gülistanlık... Resmi kayıtlar başka söylese de bir web sitesinde iş arayan üye sayısı 14 milyonmuş. İş değiştirmek isteyenleri 7 milyon kabul etsek, geriye kalır 7 milyon! Nüfusun yadsınacak yüzdesi değil bu oran! Geyik olsun diye iş arama sitesinde fink atacak hali yok ya o kadar üyenin! Hiçbi şey yapamıyosan "limon sat" klişesine sarılanlar oldukça işsizlik kronikleşmeye devam edecektir! Ağaoğlu'nun koluna taktığı saatin fiyatı dudak uçuklatırken, açlık sınırının altında milyonların olduğu bir ülke bana devrime de gebe gibi geliyor... Cefa çeken çoklar ekonomik örgütlenmesini tamamlasa, eminim sefa süren azların sömürüsünden de kurtulacak memleket!