İhracatta büyük düşüş!

İhracatta büyük düşüş!
İhracatta büyük düşüş!
Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.4 gerileyerek 11 milyar 229 milyon dolara düştü

RADİKAL - Mart ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre Mart 2015’te ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.4 azalışla 11.23 milyar dolara indi. Otomotiv endüstrisi, mart ayında 1,7 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Mart ayında en fazla ihracat artışı yüzde 35,7 ile fındık ve mamullerinde yakalandı. En fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, Irak, İngiltere, İtalya ve ABD olarak sıralandı.
TİM verilerine göre Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 gerileyerek 11 milyar 229 milyon dolar oldu. Yılın ilk 3 ayında toplam ihracat yüzde 6,8 gerileme ile 35 milyar 816 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre değişmeyerek 153 milyar 309 milyon dolar oldu.

Türkiye'nin mart ayında en çok ihracat yaptığı 10 ülke

 İhracatta geçtiğimiz yılın Mart ayına göre bu ay yüzde 21,5 oranında gerileyerek 1,08 seviyelerine inen paritenin negatif etkisi aylık 1,3 milyar doları buldu. Toplam ihracata birim fiyat etkisi hariç kilogram bazında bakıldığında, Mart ayında ihracatta kilogram bazında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artış gerçekleşti.

 

'MERCEK ALTINA ALINACAKLAR'

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise ihracat performansıyla ilgili yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: İhracatçılarımızın bir taraftan AB’deki ekonomik büyümeyi yakından takip ederken, diğer taraftan da dolar ile ihracat yaptığımız ve hızla büyüyen ekonomilerdeki fırsatları mercek altına almaları gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin Dünyada 2015 büyüme beklentilerinde öne çıkan Türkmenistan, Endonezya, Malezya, Hindistan, Katar, Nijerya gibi ülkelerde yeni fırsatların ortaya çıkabileceğine ve ihracatçılarımızın da bu fırsatlardan en iyi şekilde istifade edeceğine inanıyoruz. (Hürriyet)

bigPara.com