İhracatta da rekor kırıldı

Türkiye önceki gün açıklanan yüzde 7.6'lık yüksek büyüme rakamından sonra dün de rekor ihracat artışına tanıklık etti. Martta ihracattaki artış yüzde 13.8 oldu.

ÇANAKKALE - Türkiye önceki gün açıklanan yüzde 7.6'lık yüksek büyüme rakamından sonra dün de rekor ihracat artışına tanıklık etti. Martta ihracattaki artış yüzde 13.8 oldu. Geçen ay gerçekleştirilen 7 milyar 518 milyon dolarlık ihracat Türkiye'nin şimdiye kadar aylık bazda yaptığı en yüksek rakamı oluşturdu.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı, mart ayı ihracat rakamlarını Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda açıkladı. Satıcı, "Martta ihracatımız 2005 Aralık ayından sonra ikinci defa 7 milyar dolar sınırını aştı. İlk üç ayda ise ihracat; önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 artarak 18 milyar 571 milyon dolara çıkmıştır. 2005 Nisan-2006 Mart dönemini ifade eden 12 aylık dönemde ihracat yüzde 10.6 artarak 74 milyar 716 milyon dolara ulaştığını görmek de oldukça sevindiricidir" diye konuştu.


Büyütmek için tıklayınız

Sanayi ürünlerinin toplam ihracat içindeki payını sürekli artırdığını bildiren Satıcı, ihracat dağılımı hakkında şunları söyledi: "Sanayi ürünleri ihracatımız mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 13.7 artarak 6 milyar 510 milyon dolar oldu. Özellikle kimyevi maddeler ve mamuller sektöründe yüzde 26.9, demir ve demir dışı metaller sektöründeki yüzde 26.8 ve elektrik elektronik sektöründe yüzde 22.4 artışlar sanayi ihracatında önemli pay sahibi. Bu üç sektörün ihracat rakamları sırasıyla 728 milyon dolar, 1 milyar 92 milyon dolar ve 766 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir".
Tarım sevindirdi
Martta taşıt araçları ve yan sanayi sektörü ihracatımız yüzde 13.1 ile yeniden artma eğilimi içine girdiğini belirten Satıcı, "Toplam ihracattaki payı yüzde 17'ye gerileyen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız yüzde 1 azaldı. Tekstil ve hammaddeleri sektöründe artış yüzde 8.6, deri ve deri mamulleri sektöründe artış yüzde 7.6 olarak gerçekleşti" dedi.
Satıcı, tarım ihracatındaki artışın yüzde 14.2 olarak gerçekleştiğini belirterek, "Toplam ihracat içinde yüzde 11.6'lik paya ve 869 milyon dolarlık ihracat rakamına sahip tarım ihracatımızdaki artış yüzde 14.2 oldu. Sektörün üç aylık ihracatı 2 milyar 283 milyon dolar, 12 aylık ihracatı 9 milyar doları geride bıraktı. Tarım ihracatındaki en büyük pay genel ihracatta yüzde 3.1'lik payla hububat bakliyat sektöründedir" dedi.

Büyütmek için tıklayınız

Satıcı, hububat bakliyat sektörünün ihracat artışı yüzde 30.3 iken bu sektörün yüzde 23,4'lük ihracat artışı ile fındık ve mamulleri takip ettiğini belirtti.
Hazır giyim geriledi
Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, geçen ay yüzde 0,57 azalarak 1 milyar 274 milyon 936 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün aylık ihracat içindeki payı yüzde 16.96, yıllık ihracat içindeki payı da yüzde 18,09 olarak belirlendi. Geçen ay tekstil ve hammaddeleri ihracatı yüzde 8,57 artarak 503 milyon 557 bin dolara, deri ve deri mamulleri ihracatı da yüzde 7,55 artarak 80 milyon 740 bin dolara yükseldi. Mart ihracatında, taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı yüzde 13,06 artarak 1 milyar 429 milyon 995 bin dolar ile liderliğini korudu. Sektörün aylık ihracattaki payı yüzde 19.02, yıllık ihracat içindeki payı da yüzde 17,64 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, yüzde 18,09'luk payla ihracattaki liderliğini korudu. TİM verilerine göre, geçen ay ihracatta aylık bazda rekortmen, diğer sanayi ürünleri oldu. Sektörün ihracatı yüzde 64,43'lük artışla 5 milyon 321 bin dolara yükseldi.
Merkez eleştirisi
Satıcı, Merkez Bankası başkanının atanmaması veya olmamasının bir şeyi değiştirmediğini savundu. Satıcı, "Önceki dönemde bizim açımızdan Merkez Bankası başkanı var gibi değildi" dedi.
Satıcı, Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptıkları son görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Toplantıda alınan en önemli kararlardan birinin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'le 'Güçlü Sanayiye Geçiş Programı ve İhracat Vizyonu' hazırlanması için ortak çalışma yapılması olduğunu kaydeden Satıcı, Erdoğan'ın ÖTV iadesine de sıcak baktığını söyledi. Dış ticaret açığının ihracatla kapanması gerektiğini belirten Satıcı, işadamlarına, "Yeni para bulmamız gerekiyor" diye seslendi. Satıcı, bazı çevrelerin ısrarla, "Türkiye tekstilden çıkmalı" dediğini hatırlatarak, bunu savunanların alternatiflerinin gerekli altyapısının olmadığını söyledi.