İhracatta endeks arttı

İhracat birim değer endeksi Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.8, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 6.3 oranında artış gösterdi. Aynı ayda ihracat miktar endeksi yüzde 8.5, ithalat miktar endeksi yüzde 13.3 arttı.

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ), Ağustos ayı Dış Ticaret Endekslerini açıkladı. Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre; Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 0.8, ithalat birim değer endeksi yüzde 6.3 oranında artış gösterdi. İlgili ayda ihracat birim değer endeksleri, geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 6 azaldı. Balıkçılıkta yüzde 20.4, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 17.8 ve imalat sanayinde yüzde 0.5 arttı.
İthalat birim değer endeksleri geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 18.2, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 18.8, imalat sanayinde yüzde 3.2 artış gösterdi.


-İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ YÜZDE 8.5 ARTTI-

Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 8.5, ithalat miktar endeksi yüzde 13.3 arttı. İhracat miktar endeksleri ana sektörler itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre balıkçılıkta yüzde 30.7 azaldı. Tarım ve ormancılıkta yüzde 19.1, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 25.4, imalat sanayinde yüzde 7.9 artış gösterdi. Aynı ayda, ithalat miktar endeksleri tarım ve ormancılıkta yüzde 30, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 4.1 ve imalat sanayinde yüzde 13.9 arttı. (anka)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  TÜİK