İhracatta fren, Merkez'e isyan

İhracatta fren, Merkez'e isyan
İhracatta fren, Merkez'e isyan
İhracat temmuzda yüzde 5,5 düşerken, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Merkez Bankası TL'deki değerlenmeye kayıtsız kaldı" siteminde bulundu

Temmuz ayında toplam ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 düşerek 10.8 milyar dolara geriledi. 7 aylık ihracat, geçen yıla göre yüzde 10 artarak 85.2 milyar dolar olurken, 12 aylık ihracat ise yüzde 12,3 artarak 142.7 milyar dolara çıktı. İhracattaki düşüşte, Euro Bölgesi’ndeki kriz, otomotiv sektörünün vites küçültmesi ve paritedeki düşüş etkili oldu. Haziran ayı ihracat rakamlarını Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası’nın Türk Lirası’ndaki değerlenmeye kayıtsız kaldığına dikkat çekerek, “Son dönemde Merkez Bankası’nın aşırı ihtiyatlı davrandığını görüyor ve Merkez Bankası’nı proaktif davranmaya davet ediyoruz” dedi.

Türk Lirası’nın yeniden değerlenme sürecine girmesinin, ihracatçının rekabet gücünü yeniden erozyona uğratabileceğine değinen Büyükekşi, Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesinin önlenmesine yönelik adımları bir an önce atmasını beklediklerini söyledi. 2012 yılında yüzde 4,5-5 aralığında beklenen büyümenin, yaklaşık 2,5-3 puanının ihracattan geleceğini kaydeden Büyükekşi, “Ancak burada dikkatinizi önemli bir konuya çekmek istiyorum. İhracatın büyümeye katkısını sürdürebilmesi için, Türk Lirası’nın değeri büyük bir önem arz ediyor. Son dönemde, aylık cari açıktan daha fazla sermaye girişi yaşanıyor.
2011 yılı temmuz ayından itibaren sermaye girişinin hızlanması ile birlikte Türk Lirası da değerlenmeye başladı. Ancak buna rağmen Merkez Bankası, Türk Lirası’nın yılbaşından bu yana sepet kurda yüzde 10 değerlenmesine kayıtsız kaldı. Oysa ekonomi olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Keza, dünya ekonomisi ve ticaretindeki yavaşlama sürüyor, beklenti anketlerinde ise ihracat siparişlerinde gerileme gözleniyor” dedi.

Geçen ay en fazla ihracatı 1 milyar 465 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Türkiye ihracatından yüzde 13,50 pay alan otomotiv endüstrisinin geçen aydaki ihracatı 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 22,33 oranında azaldı. Bu sektörü 1 milyar 413 milyon dolarlık ihracat ile hazırgiyim ve konfeksiyon izlerken, sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azaldı. Geçen ay ihracatını en fazla arttıran sektör fındık ve fındık mamulleri oldu. Fındık ve fındık mamulleri sektörü ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,24 artarak 153.5 milyon dolara çıktı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, ihracatın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 daralmasında, otomotiv sektöründe yaşanan yüzde 22,3’lük daralmanın etkili olduğunu belirtti.

550 milyon dolarlık kayıp
İhracatta yaşanan düşüşün ana nedeninin Avrupa’daki kriz olduğunu dile getiren Çağlayan, “Temmuzda AB’ye ihracatımız yüzde 20,8 geriledi. Özellikle kriz içinde olan ülkelerdeki talep zayıflığı nedeniyle bu bölgeye ihracat düşüyor” dedi. Temmuz ayının Avrupa’da ve dünyada tansiyonun yüksek olduğu bir dönem olduğunu ifade eden Çağlayan, “Bu sadece bizim değil, bütün dünyanın sorunu. Buna rağmen yedi aylık ihracat artışımız birçok ülkenin üzerinde.

2011’in Temmuz’unda 1,42 olan parite bu yıl 1,22 civarında. Bu gerilemenin temmuz ayındaki ihracatımızı yaklaşık 550 milyon dolar aşağı çektiğini tahmin ediyoruz. Küresel krizle birlikte pazarlarımızı çeşitlendirmeye yoğunlaşmamış olsaydık, ilk 7 ayda yüzde 10 olan ihracat artışımız çok daha düşük olacaktı” dedi.

Müşteri ve pazar kaybına neden olacak
Sepet kurun değerinin 2 liranın altına gerilemesinin, bundan sonra kârlılığın azalması bir yana, müşteri ve pazar kayıplarına da neden olacağını ifade eden Büyükekşi, Merkez Bankası’nın, enflasyonla mücadele için döviz kurlarını tekrar baskı altında tutma yoluna gidebileceğini söyledi. Büyükekşi, “Merkez Bankası, yeni para politika setini iki ay sonra uygulayacağını açıkladı. Ancak aynı dönemde Türk Lirası’nın değerlenmesine kayıtsız kalınması halinde son bir buçuk yılda elde edilen kazanımlar geri verilmiş olacak. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın sıkılaştırma programı çerçevesinde, kredi büyümesini yüzde 14’le sınırlamasını ihracata dayalı büyüme hedefi ile uyumlu bulmuyoruz. Merkez Bankası’nı proaktif davranmaya davet ediyoruz” dedi.(radikal)

bigPara.com