İhracatta 'kurban' etkisi bitiyor

Ocak ayında uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle azalan ihracat şubatla birlikte yeniden toparlanmaya ve artmaya başladı.

İSTANBUL - Ocak ayında uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle azalan ihracat şubatla birlikte yeniden toparlanmaya ve artmaya başladı. İhracatçı birliklerinin günlük ihracat verilerine göre, ocakta yüzde 1.6 oranında azalan Türkiye'nin ihracatı 1-15 Şubat günleri arasında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.6 oranında artarak 3 milyar 121 milyon dolar oldu. Bu tutar geçen yılın aynı döneminde 2 milyar 848.9 milyon dolardı. Şubattaki bu gelişmeyle yıl başından 15 Şubat'a kadar olan dönemdeki toplam ihracat ise geçen yıla göre yüzde 2.5'lik büyümeyle 8 milyar 69.5 milyon dolara yükseldi. 2004 yılının aynı döneminde ise 7 milyar 876.4 milyon dolarlık ihracat kayda alınmıştı.
1-15 Şubat arasında yapılan ihracat, uzun bir aradan sonra bu yıl ocakta 5 milyar doların altına inen aylık ihracatın yeniden 6 milyar doların üzerinde bir rakama ulaşacağına işaret ediyor. Bu arada 15 Şubat itibarıyla son bir yıllık ihracat ise 73 milyar 619.3 milyon dolar oldu.
Egeliler dertli
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu ise yüzde 78.5 değerlenen YTL nedeniyle, tekstil, hazırgiyim-konfeksiyon, deri ve tarım gibi sektörlerin ihracat yapamaz hale geldiğini belirtti. (Radikal, anka)