İhracattaki kan kaybı eylülde de sürdü

İhracattaki kan kaybı eylülde de sürdü
İhracattaki kan kaybı eylülde de sürdü

Geçen ay ençok ihracat yapan kuruluşların başında Oyak Renault, Ford, Tofaş ve Toyota gibi otomobil firmaları geldi.

Türkiye'nin eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.5 düşerek, 8.3 milyar dolara indi. İlk dokuz aydaki ihracatsa 68.8 milyar dolar oldu

UŞAK - Türkiye’nin eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.5 gerileyerek 8 milyar 388 milyon dolar oldu. İlk dokuz aydaki ihracat yüzde 32.7 azalışla 68 milyar 896 milyon dolar, geriye dönük bir yıllık ihracatsa yüzde 28.89 gerileme ile 94 milyar 283 milyon dolara düştü.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.5 gerileyerek 8 milyar 388 milyon dolar oldu. İlk dokuz aydaki ihracat yüzde 32.67 azalışla 68 milyar 896 milyon dolar, geriye dönük bir yıllık ihracatsa yüzde 28.89 gerileme ile 94 milyar 283 milyon dolar oldu. TİM’in iki noktaya dikkat çektiği ihracat verilerinde, “İhracat, geçen yıl ile karşılaştırıldığında bayram dolayısı ile iki günlük iş kaybımız var. Geçen yıl bayram ekim ayındaydı. Ayrıca, bir önceki aya göre yüzde 9.36 ihracat artışımız var” bilgisine yer verildi.

Otomotiv yine şampiyon
Eylül ayında en fazla ihracat yapan sektörün, 1 milyar 636 milyon dolar ile otomotiv ve an sanayi sektörü oldu. Bunu, 1 milyar 34 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, 846 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti. Tarım grubu sektörleri, eylül ayında 1 milyar 162 milyon dolarlık ihracatla, toplam içerisinde yüzde 13.85 pay aldı. Bu grupta, zeytin ve zeytinyağı, tütün ve kesme çiçek sektörleri eylül ayın ihracatlarını artırırken, yaş meyve ve sebze sektöründe ihracat seviyesi korundu.
Eylül ayında toplam ihracatın yüzde 83.06’sını gerçekleştiren sanayi grubunda ise ihracat 6 milyar 967 milyon dolar oldu. Sanayi sektöründe ilk dokuz aylık ihracat rakamı 58 milyar 44 milyon doları, son bir yıllık ihracat ise 78 milyar 930 miyon doları geride bıraktı. Madencilik ürünleri sektörü ihracatı, eylül ayında 260 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Sektör, 2009 yılının ilk dokuz ayında 1 milyar 745 milyon, geriye dönük bir yılda ise 2 milyar 352 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Eylülde en çok ihracat yapan firmalarsa Oyak-Renault, Vestel, Ford, Tofaş, Toyota, Türkiye Petrol Rafineleri, Arçelik, Habaş, Diler Dış Ticaret ve BSH Ev Aletleri oldu.

‘Krizden ihracat kurtaracak’
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin sadece matematiksel, hukuki, mevzuatsal düzenlemelerle değil, aynı zamanda fırsatların doğru değerlendirilmesi ile mümkün olacağını belirtti. “En son açıklanan orta vadeli programın ihracat açısından istediğimiz noktada değil” diye konuşan Büyükekşi, “Orta vadeli programda yıllık yüzde 9-10 seviyelerinde ihracat artış projeksiyonu yapılmış. Bunun sonucunda da ihracatımızın 2012’de 130 milyar dolar seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Halbuki 2008 yılında 132 milyar dolar ihracat yaptık. Projeksiyona göre 2012 yılında bu rakamın altında kalıyoruz. Bizim yıllık ihracat artış projeksiyonumuz yüzde 12.6” dedi.
Orta Vadeli Programda ekonomik büyüme konusunda iç talebin sınırlı kalacağı öngörüsü yapıldığına dikkati çeken Büyükekşi, şunları söyledi: “Bize göre de yerinde bir analiz. İşte tam da bu yüzden ihracat Türkiye’nin büyümesinin en önemli silahı. Nasıl 2001 krizinden Türkiye’yi ihracat çıkardıysa bu krizden de ihracat çıkartacak. İşte bu yüzden bizim acilen bu ihracat projeksiyonlarını daha ileriye taşıyacak önlemleri almamız gerekiyor. Destekleri çıkarmamız gerekli.”
Büyükekşi, küresel krizle beraber tüm dengelerin değiştiğini, projeksiyonların revize edildiğini, belirsizliğin ise hala sürdüğünü kaydetti. Sisli ortamda sağlam bir yol haritasına ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Büyükekşi, “TİM olarak bir yol haritası çıkardık. Planlarımızın programları olması gerek” dedi. (anka, aa)