İhtiyaç kredisi borçları, kredi kartı borçlarını 4.6 milyar TL geçti

İhtiyaç kredisi borçları, kredi kartı borçlarını 4.6 milyar TL geçti
İhtiyaç kredisi borçları, kredi kartı borçlarını 4.6 milyar TL geçti

Enuygun Başanalisti Betül Sungurlu: Düşen faiz oranlarının da etkisiyle ihtiyaç kredileri cazip oldu.

Enuygun.com'un analizine göre, 2008 yılından önce tüketicilerin ihtiyaç kredisi borçları kredi kartı borçlarının oldukça altında seyrederken, 2008-2009 yıllarında baş abaş noktasına geldi

İSTANBUL - Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un BDDK verileri ile derlenmiş analizine göre, Türkiye ’de 2008 yılı başında bankaların ihtiyaç kredisi hacmi 26.3 milyar TL iken 2010 Haziran ayı itibarıyla 44.1 milyar TL’ye çıktı. Bireysel kredi kartı hacmi ise aynı dönemde 27.1 milyar liradan 39.5 milyar TL’ye ulaştı.
Yani ihtiyaç kredileri hacmi kredi kart borç stoğunun 4.6 milyar TL üstünde gerçekleşerek tüketicilerin değişen tercihlerini ortaya çıkardı. Bunu özellikle kişilerin kredi kartı kullanımı ve borçlanma araçları seçimi konularında bilinçlenmesine bağlayan Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, “Düşen faiz oranlarının da etkisiyle ihtiyaç kredileri tüketiciler için daha cazip hale geldi. Aynı dönemde www.enuygun.com üzerinden yapılan ihtiyaç kredisi taramalarında da ciddi bir artış gözlemledik. Bu yıl Enuygun.com üzerindeki ihtiyaç kredisi incelemeleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 150’nin üzerinde artış gösterdi. Öte yandan ihtiyaç kredilerindeki bu artışa rağmen takipteki bireysel kredi kart hacmindeki artış da dikkat çekici.
2008 yılı başında 1,8 milyar TL civarında olan takipteki bireysel kredi kart hacmi, son bir sene içindeki seviyesini koruyarak 2010 Haziran ayı itibarıyla hala 4 milyar TL’nin üstünde seyrediyor” dedi.

‘Çözümde zorlanıyorlar’
Bir kısım kredi kartı borçlusunun kredi geçmişleri nedeniyle bankalardan ihtiyaç kredisi alarak borcunu taksitlendiremediğini ve çözüm üretmekte zorlandığını belirten Betül Sungurlu, “Biriken kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan bu kişiler ihtiyaç kredisi alarak borçlarını taksitlendirmek istiyor.
Ancak yüksek borç tutarı ve ödeme düzensizliği nedeniyle bankalar bu durumdaki kişilerin kredi talebini onaylamayabiliyor. Enuygun.com olarak bu durumdaki kullanıcılarımıza, konuyu mutlaka kredi kartlarını aldıkları bankaya açıkça ifade etmelerini, birlikte çözüm yolları aramalarını öneriyoruz.
Borçlu, bankaya kredi kartını tamamen ya da ihtiyaç kredisi ödenene kadar kapattırmak istediğini, amacının yeni bir kredi almak değil borcunu taksitlendirerek ödenebilir hale getirmek olduğunu belirtebilir. Nihai karar bankaya ait olsa da, bu yöntemle banka borçluya yeni bir kredi limiti açmayacağı için kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artacaktır” diye konuştu. 

‘Yeniden yapılandıran çok’
Bankaların da en az tüketiciler kadar ödenemeyen kredi ya da kredi kartı borçları gibi sorunları hukuki boyuta taşımadan ve zamanında çözmeyi tercih ettiklerini belirten Sungurlu, “2009 yılında kanun kapsamında yeniden yapılandırılan 407 bin civarı kredi kart müşterisinin yanı sıra bazı bankalar, 4 Eylül 2009 tarihinde biten yasal başvuru süresini kendi isteğiyle yıl sonuna kadar uzattı ve yaklaşık 126 bin kişinin daha borçlarını yeniden yapılandırdı.
Bu uygulamada kanuni takipte olan kart borçluları esas alınmış olsa da, bu yaklaşım bankaların ödenemeyen kart borçlarını tahsil edilebilir hale çevirme isteğinin göstergesidir” dedi. Enuygun.com, kullanıcılarının banka kredileri, uçak biletleri, kasko ve trafik sigortası seçenekleri, internet bağlantı servisleri ve GSM tarifelerini karşılaştırarak kendilerine en uygun seçeneği bulmalarını kolaylaştırıyor. Karşılaştırma işlemleri, tamamen online olarak yapılabiliyor. (Radikal)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  BDDK

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul