'İhtiyat genlerimize işledi'

Yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar 46.5 milyon dolar ciro ve 214 milyon dolar net kâr eden, abone sayısını toplam 25.6 milyona yükselten Turkcell'in genel müdürü Muzaffer Akpınar...

İSTANBUL - Yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar 46.5 milyon dolar ciro ve 214 milyon dolar net kâr eden, abone sayısını toplam 25.6 milyona yükselten Turkcell'in genel müdürü Muzaffer Akpınar, "Ekonomideki son iki yıllık olumlu gelişmelerin etkisini hem Türkiye'nin, hem de şirketimizin performansında görüyoruz" dedi. Akpınar, son dönemde kredi kartlarında limitlere gelinmesinin ve sanayideki gelişmelerin ekonomik büyümenin hız kesmeye başladığını gösterdiğini belirterek şunları söyledi: "Hızlı bir dönem geçirdik. Ancak veriler büyümenin hız kestiğini gösteriyor. Bizim de geçmiş deneyimlerimiz nedeniyle genlerimizde temkinlilik, ihtiyatlılık var. AB müzakereleri ve IMF'nin gözden geçirme süreci gibi konular için küçük rezervler koyduk. Olayları izliyor ve gerekenleri yapıyoruz."
Akpınar, çeşitli konularla ilgili görüşlerini ise şöyle sıraladı:
Sektör yeniden yapılanıyor: Telekomünikasyon sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Türk Telekom'un satışı sonuçlanacak. Telsim herhalde
aralık sonunda yeni sahibini bulmuş olur. Hazine ve Türk Telekom ile önemli sorunlarımızı çözdük. Sektördeki gelişmelere göre yeniden yapılanacağız.
Performans iyi: Her yıl ikinci ve üçüncü çeyrekte şirket performansı diğer çeyreklere göre yüksek olur. Bu yıl da böyle oldu. Ancak bu yılın ikinci çeyreğini geçen yılın ikinci çeyreğiyle karşılaştırmamak gerekir. Sonuçlar bizim bir önceki yılın kasım ayında yaptığı planlara uygun.
Devletin sorumlu tahsildarıyız: Cep telefonu faturalarına 'Ödediğiniz miktarın şu kadarı devlete aktarılmaktadır' cümlesini bilinçli olarak koyuyoruz. Çünkü tüketici GSM operatörlerini pahalıcı olmakla suçluyor. Halbuki biz pahalı değiliz. Geçen yıl devlete vergi olarak 2.1 milyar dolar aktardık. Bu para Türkiye bütçesinin yüzde 2'si kadar. Buna Telsim ve Avea'nın da yaptığı tahsildarlık gelirini eklerseniz sektörün ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar.
Vergi yüksek: Cep telefonu görüşmelerinde vergi çok yüksek. Bu da kişi başına konuşma süresini kısıtlıyor. Türkiye'de 2000'deki 103 dakikalık kişi başına aylık konuşma süresine krizin atlatılmasına rağmen hala ulaşılamadı. Süre 67.8 dakika'da.
30 dolarlık 'cep' peşindeler
Muzaffer Akpınar, Türk Telekom'u satın alan Oger Telekom yetkililerinin
"Turkcell ile masaya oturmamız lazım" görüşüne karşılık "Asıl bizim onlarla konuşmamız lazım. Çünkü biz arabağlantı ve sonlandırma ücretlerinde Avrupa'nın çok üzerinde fiyat ödüyoruz" dedi. Akpınar, üçüncü nesil GSM teknolojisi için lisans verilmesi gerektiğini de söyledi. Dünyada 3.5 milyar kişinin GSM kapsama alanında olduğunu belirten Akpınar, "Ancak 1.4 milyar kişi bu ürünü kullanabiliyor. GSM Association olarak ucuz telefon ürettirme işinin peşine düştük. Motorola ile anlaştık ve ortaya 40 dolarlık cep telefonu çıktı. Şimdi 30 dolarlık cep telefonu ürettirme peşindeyiz. Bu GSM kullanıcılarının dünya üzerindeki sayısını 2 milyara götürebilir" diye konuştu.