IMF de Merkez'e atamayı sordu

IMF 1. Başkan Yardımcısı Krueger ile Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz'in kendisine Merkez Bankası'nı sorduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Hükümet artık asıl başkanı atamalı" dedi ve ekledi: "Yüzde 7.6'lık büyüme özel sektörün başarısı. Hedef büyümeli."
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

SARAYBOSNA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası ve IMF üst düzey yetkililerinin KDV indirimlerini değil, Merkez Bankası'na başkan atamasını sorduğuna dikkat çekerek, "Hükümet, bir an önce Merkez Bankası Başkanı'nı asaleten atamalı" dedi.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin artık yüzde 5 yerine yüzde 7 büyümeyi hedeflemesi gerektiğini, siyasetçinin de bürokrasinin de buna odaklanması gerektiğini belirterek, "Türkiye, AB ortalamasında zenginlik ve refah düzeyini yüzde 7 büyüme ile 30 yılda yakalayabilir. Yüzde 5 büyüme ile bu düzeye ancak 60 yılda ulaşılabilir" açıklamasını yaptı.
Hisarcıklıoğlu, işadamlarından oluşan bir heyetle gittiği Bosna Hersek'te gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi, Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Hisarcıklıoğlu, yüzde 7.6 büyümede özel sektörün başarısına dikkati çekerek, "İlk defa Türkiye, Türk özel sektörü sayesinde büyüyor, kamu sayesinde büyümüyor. Eskiden kamu sayesinde büyüdüğümüz için iki ileri bir geri yapıyorduk" diye konuştu.
'İstihdam büyük sorun'
Hisarcıklıoğlu büyümenin sürdürülebilir olması için yapısal reformların 10 yıllık bir süreçte tamamlanması, öncelikli olarak sosyal güvenlik reformunun hızla yasalaştırılması gerektiğini vurguladı.
Hisarcıklıoğlu büyüme rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sorusu üzerine, buna kimsenin şu aşamada net bir cevap veremeyeceğini söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) en ciddi, en kapsamlı yaptığı işin büyüme rakamlarının tespiti olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Eğer Türkiye'de bu tip oyunlar oynanırsa o zaman inandırıcılığımızı kaybederiz, ben tahmin etmiyorum böyle bir şey olacağını'' dedi. Bu büyüme rakamlarına karşın istihdamın hâlâ önemli bir sorun olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, sanayide bir kişiye istihdam yaratmanın maliyetinin 50 bin dolar olduğunu, 5 milyon kişiye istihdamın 250 milyar dolar kaynak gerektirdiğini belirtti. Ancak Türkiye'nin elinde GAP gibi avantajlar da olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu ''GAP'ta sulamanın yüzde 12'sini tamamladık. Sulama kanallarının tümünü bitirmek için 15 milyar dolara ihtiyaç var. Bu yapılırsa tam 4 milyon kişiye iş bulunur, göç sorunu da çözülür'' şeklinde konuştu.
Merkez Bankası'na atama sürecini de değerlendiren Hisarcıklıoğlu, Para Politikası Kurulu'nun faizleri düşürüleceği beklentisine karşın gelişmeleri dikkate alarak değişiklik yapmadığını ve bunun da Merkez Bankası'nın kurumsallaşmasının en açık göstergesi olduğunu söyledi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ancak hükümetin Merkez Bankası'nda bir an önce asaleten atama yapması gerektiğini de vurguladı.
Geçen hafta Amerika'da IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile görüştüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, onların da ne tekstilde ne de turizmde KDV indirimini değil, Merkez Bankası ataması sorduklarına işaret etti.
Bu örneği verirken Merkez Bankası'nda karar alma sürecinde bir aksaklık yaşanmadığını belirten Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "O zaman ortada bir sıkıntı yok, Merkez Bankası yürüyor, kararlarını alıyor, bunu yukarıya doğru çıkarmanın bir anlamı yok."
TOBB: Cari açığa önlem alın
Ekonomideki gelişmeleri genel olarak nasıl değerlendirdiği ve tabanından nasıl tepkiler geldiği yönündeki soru üzerine de Hisarcıklıoğlu, durumu genel olarak iyi gördüğünü belirtti ancak cari açık sorununa dikkati çekti. Cari açığı sürdürülebilir bulmadıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Cari açık risklidir, risktir'' dedi. Hisarcıklıoğlu, Osmanlı döneminden bu yana tüm ekonomik krizlerin temelinde cari açık sorununun yattığını, önlem alınması gerektiğini söyledi.
Ekonominin 'beklenti yönetimi' olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, moralin bozuk olduğu bir ortamda yatırım yapılamayacağını, umutlu olmak gerektiğini açıkladı. Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Bizim moralimiz bozuk değil'' diye konuştu.