IKEA'da toplu iş sözleşmesi yapılacak

IKEA'da toplu iş sözleşmesi yapılacak
IKEA'da toplu iş sözleşmesi yapılacak
Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Alemdar: "IKEA'nın yurt çapındaki 5 mağazasında çalışan yaklaşık bin 845 işçiden, yasanın aradığı sayının üzerinde bir çoğunluğu örgütleyerek toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini aldık."

RADİKAL - Türk- İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, IKEA'nın yurt çapındaki 5 mağazasında, toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi aldıklarını bildirdi.

Alemdar, yaptığı açıklamada, 48 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye 'de de gittikçe büyüyen IKEA'da, uzun zamandır örgütlenme çalışması sürdürdüklerini aktardı.
Çoğunluk tespiti için başvurdukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, Koop-İş'in söz konusu iş yerinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisine sahip olduğunu belirlediğini bildiren Alemdar, şunları kaydetti:

"IKEA'nın yurt çapındaki 5 mağazasında çalışan yaklaşık bin 845 işçiden, yasanın aradığı sayının üzerinde bir çoğunluğu örgütleyerek toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini aldık. Bu örgütlenme, yapı market sektöründe çok önemli bir aşamadır. Söz konusu işletmede, toplu iş sözleşmesinin en kısa sürede imzalanması için süreci bir an önce başlatacağız."
Alemdar, iş barışına ve IKEA'nın kurumsal kimliğine zarar vermeden, sosyal diyalog mekanizmalarını işleterek, işçi hak ve özgürlüklerini geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, "İşverenin bu konuda duyarlı ve anlayışlı olacağına yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı.
AA

bigPara.com