IKEA'dan şifonyerle ilgili açıklama

IKEA'dan şifonyerle ilgili açıklama
IKEA'dan şifonyerle ilgili açıklama
İsveçli mobilya devi IKEA'nın, geçen yıl iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan olayların incelenmesi tamamlandı. Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu, IKEA'nın 27 milyon şifonyerle ilgili duvara monte edilmeden durduklarında tehlike arz ettikleri kararını verdi. IKEA ise yaptığı açıklamada ürünün klavuzunda mobilyanın duvara monte edilmesi gerektiğine dair uyarının bulunduğunu, ürünün geri çağrılması gibi bir durumun olmadığını bildirdi.

Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu'nun (CPSC) yaptığı incelemeler sonrasında, IKEA'nın 27 milyon şifonyerle ilgili duvara monte edilmeden durduklarında tehlike arz ettikleri kararını verdi.

Yapılan denetimlerin ardından, şirkete ait şifonyerler duvara tam olarak monte edilmediği sürece, çocuklardan uzak tutulması gerektiği sonucuna varıldı.

Şirket, şifonyerlerin duvara montesi konusunda müşterilerine ücretsiz hizmet sağlayacağını açıkladı.

IKEA'dan satın alınan yaklaşık 7 milyon Malm modelindeki şifonyerlerin de bu 27 milyon ürünün içinde yer aldığı belirtildi.

2014 yılında, Malm modelinin üzerine düştüğü iki çocuk hayatını kaybetmişti.

Ne şirket ne de CSPC bu olayı resmi bir geri çağırma olarak tanımlamasa da yapılan şey teknik olarak bir geri çağırma anlamına geliyor.

IKEA, ABD'de yardım isteyenlere ulaşmak için http://www.ikea.com/us/en/tip_over_campaign/index.html sitesinden başvuru yapılabileceğini de açıkladı.

IKEA Türkiye'den konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. (AP)

IKEA'DAN AÇIKLAMA

IKEA, olaya ilişkin yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti:

"Haberde bahsi geçen ürün, dünyadaki tüm IKEA mağazalarında; duvara montaj için gereken sabitleme malzemesiyle birlikte satılmaktadır. Ürünün ambalajında bulunan kullanım kılavuzunda, “Mobilyanın devrilmesi sonucu ölümcül veya ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Devrilme riskini önlemek için mobilyanın duvara sabitlenmesi gerekmektedir.” uyarısı yer almakta ve nasıl kullanılması gerektiği açıkça belirtilmektedir. 

IKEA Amerika Birleşik Devletleri, kullanım kılavuzuna ve önerilere uyulmaması sonucunda yaşanan vakalar üzerine, tüketicilere bir güvenlik hatırlatması yapmıştır. Ev kazalarını azaltmayı hedefleyen bu bilinçlendirme uyarısı, bazı yayın organlarının ifade ettiği gibi resmi bir ürün geri çağırma değil, kamuoyunu bilgilendirme ve yardımcı olma bildirisidir.

IKEA Türkiye olarak, kullanma kılavuzunun yanı sıra satış sürecinde de müşterilerimize gerekli uyarılar yapılarak öneride bulunulmaktadır."

bigPara.com