İki aylık ÖTV tahsilatı 6.9 milyar YTL

Hükümetin, her kaynak arayışında artırdığı özel tüketim vergisi tahsilatı, bu yılın ilk iki ayında yüzde 31.7 oranında arttı.

ANKARA - Hükümetin, her kaynak arayışında artırdığı özel tüketim vergisi tahsilatı, bu yılın ilk iki ayında yüzde 31.7 oranında arttı. Akaryakıt ve doğalgazdan alınan ÖTV yüzde 31.8, motorlu taşıtlardan alınan yüzde 69.6, alkollü içkilerden alınan yüzde 21.9, dayanıklı tüketim mallarından alınan ise yüzde 46.6 büyüdü. Özel tüketim vergisindeki bu hızlı büyüme, ÖTV'ye tabi ürünler üzerindeki vergi yükünün ağırlaştırılmasından kaynaklandı.
Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre mal ve hizmetler üzerinden alınan katma değer ve özel tüketim vergisi tahsilatı, bu yılın ilk iki ayında yüzde 30.8 oranında artarak 6.9 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Petrol ürünleri, doğalgaz, motorlu taşıtlar, kolalı gazoz, alkollü içki ve sigara ile dayanıklı tüketim malları üzerinden alınan özel tüketim vergisi tahsilatı ise ocak-şubat döneminde yüzde 31.7 artarak 4.2 milyar YTL'ye ulaştı. Hükümetin, bu yıl başında da artırdığı alkollü içki ve sigaralarla kolalı gazozlardan alınan ÖTV yüzde 21.9 artarak 985.4 milyon YTL'ye ulaştı.
Alkollü içkiler üzerindeki ÖTV artışlarına örnekler arasında, yüzde 22 artışla bira, yüzde 26.3 artışla rakı sayılabilir. Aynı şekilde sigaradan alınan ÖTV'nin tutarları da içerdiği tütün tipine göre yüzde 7 ile yüzde 50 oranları arasında yükseltilmişti.