İki çelik devi anlaştı

Dünyanın iki büyük çelik üreticisi Mittal Steel ile Arcelor'un, birleşme konusunda prensip olarak anlaştığı söyleniyor. Hint asıllı Lakshmi Mittal'in şirketi Mittal Steel'in Arcelor'a...

İSTANBUL - Dünyanın iki büyük çelik üreticisi Mittal Steel ile Arcelor'un, birleşme konusunda prensip olarak anlaştığı söyleniyor. Hint asıllı Lakshmi Mittal'in şirketi Mittal Steel'in Arcelor'a son verdiği teklifin kabul edildiğini iddia eden Hindistan medyası yeni şirketin 'Arcelor Mittal' ismini alacağını ileri sürdü. Birleşme büyüklüğü olarak şirketin her bir hissesine 43 avro değer biçildiği belirtildi. Daha önceki teklif; hisse başına 35.37 avroydu. Arcelor'un, bir süre önce hisse satım anlaşmasına vardığı Rus çelik şirketi Severstal'a, bu anlaşmayı bozduğu için 130 milyon avro tazminat ödeyeceği de belirtildi.
Haberlerde Arcelor yönetiminin, 35.25 milyar dolarlık birleşme teklifinin ayrıntıları hakkında Mittal'le görüştüğü ve birleşme için prensip kararına vardıkları yer aldı. Mittal'in iyileştirilmiş birleşme önerisinde Arcelor'a, 'bağımsızlık' garantisi verdiği ve hissedarların plana olumlu baktığı ifade ediliyor.
AB Komisyonu'nun da şartlı olarak onay verdiği Mittal-Arcelor birleşmesi gerçekleşirse oluşacak yeni şirket, en yakın rakibinin açık ara önünde dünya çelik pazarının yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek ve 45 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olacak.
Uzun süredir Mittal'le flörtte olan Arcelor'un 18 kişilik yönetim kurulu Mittal'in ilk teklifini reddetmiş ve daha sonra teklifini revize etmesini istemişti. Yabancıların Fransız şirketlerine göz dikmelerinden rahatsız olan Fransız hükümeti de memnuniyetsizliğini ifade etmişti. Fakat Arcelor yüzde 86'sı halka açık olduğu için kararı hissedarlar veriyor.
Mittal, 63 milyon ton yıllık kapasiteyle dünyanın en büyük çelik üreticisi. Arcelor ise yıllık 50 milyon tonla ikinci sırada.