İki dizele 332 milyon avro yatırım

Ford Motor Company ve PSA Peugeot Citroen'in dizel motor üretimi işbirliğinde dördüncü aşamaya geçildi. Ford Otosan'dan yapılan açıklamaya göre, ilk aşaması 1998'de başlayan ve bu zamana kadar 4 milyon dizel motorun üretildiği işbirliği programı...

İSTANBUL - Ford Motor Company ve PSA Peugeot Citroen'in dizel motor üretimi işbirliğinde dördüncü aşamaya geçildi. Ford Otosan'dan yapılan açıklamaya göre, ilk aşaması 1998'de başlayan ve bu zamana kadar 4 milyon dizel motorun üretildiği işbirliği programı, Ford Motor Company ve PSA Peugeot Citroen'i ortak olarak dünyanın en büyük dizel üreticisi haline getirdi. İşbirliğinin dördüncü aşamasını oluşturan iki yeni motorun geliştirilmesi çalışmaları için firmalar tarafından toplam 332 milyon avro yatırım yapıldı.
Yılda 200 bin motor
Programa göre, Ford Motor Company, Essex-İngiltere'deki Dagenham motor fabrikasında Ford Transit ve PSA Peugeot Citroen'in üst düzeydeki ticari araçları için dayanıklılığı ve sağlamlığı geliştirilmiş özel bir 2.2 litre ticari araç dizel motoru üretecek. PSA Peugeot Citroen de her iki şirketin orta/büyük ve lüks modelleri için Moselle-Fransa'daki dünyanın en büyük dizel motor tesisi olan Tremery fabrikasında 2.2 litrelik lüks, yüksek güçlü dizel motor imal edecek. Her iki firma da yılda 200 bin adetlik üretim hedefliyor.