'İki dosyadan biri kirli çıktı'

Enerji Bakanı Güler: "Yap-işlet-devretler ve Bakü-Ceyhan dahil 250 ihale dosyasından 114'ü temiz. 30 dosya yargı yolunda." Dışişleri Bakanı Gül: "Yolsuzluk bizim dönemdeyse sorumluluk da bizim."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi
DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji yolsuzluk operasyonunun ulusal ve uluslararası ilginç bağlantıları olduğunu söyledi. Güler, yap-işlet-devretlerden Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne kadar 250'nin üzerinde dosyanın bulunduğunu, bunlardan 30'a yakının yargıya intikal etme aşamasında olduğunu, 59'unun da incelenmesinin sürdüğünü açıkladı. Enerji Bakanlığı'nın bazı üst düzey bürokratları ve işadamlarının tutuklandığı enerji yolsuzluğu AKP grubunun da önemli gündem maddesini oluşturdu. Başbakanvekili Abdullah Gül başkanlığında toplanan grubun basına kapalı bölümünde Güler, Genel Kurul'da yarın görüşülecek LPG yasa tasarısını anlattı.
Güler'in konuşmasında enerji operasyonuna girmemesi üzerine bazı milletvekilleri çay-kahve içmek için salondan çıkmak istedi. Toplantıyı yöneten Gül'ün, "Arkadaşlar çıkmayın sayın bakan konuşuyor" demesi üzerine milletvekilleri salonda kaldı. Gül'ün 'enerji yolsuzluğu' konusunda bilgi vermesini istemesi üzerine Güler, olayın yargıya intikal ettiğini anımsatarak, önce fazla konuşmak istemediğini söyledi, daha sonra konuştu. Göreve geldikten sonra ilişkilere ve olaylara bakıp stratejik bir ekip kurduğunu, bu ekip sayesinde bu noktalara geldiklerini söyleyen Güler, yaklaşık 1.5 yıldır bakanlığının işleriyle ilgili kaba bir fotoğrafı ortaya koyduklarını belirtti. Hilmi Güler, bu fotoğraf sayesinde iki eski bakanın Yüce Divan'a gönderildiğini anlattı. Enerji Bakanlığı'nda geçmiş yıllardan gelen bir sistemin var olduğunu belirten Güler, kendilerinin bu sistemi tamamen çözdüğünü savundu. Güler, "Şu anda her şey kontrolümüz altına girdi" dedi.
İki dosyadan biri 'kirli'
Yap-işlet-devretlerden Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattı projesine kadar 250'nin üzerinde dosyanın bulunduğunu belirten Güler, bunların 114'ünün temiz çıktığını, 53'ünün yargıya intikal ettirildiğini, 30'a yakının da yargıya intikal ettirilme aşamasında olduğunu 59'unun incelemesinin sürdüğünü anlattı. Enerji Bakanı Güler, "Hepsinin arkasında ulusal, uluslararası boyut var, maalesef ilginç bağlantılar var. Risk almadan olmuyor, biz de bu riski aldık" diye konuştu. Güler, enerji yolsuzluğuyla ilgili operasyonu Dışişleri, İçişleri ve Enerji Bakanlığı'nın ortak yürüttüğünü de öne sürdü.
Atamalara eleştiri
Bu arada bazı milletvekilleri bakanlıkta yapılan bürokrat atamalarını eleştirdi. Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun'un, "Size bir yıl önce mektup yazdım, yanlış atamalar yapıyorsunuz diye. AKP ruhuna uymayan atamalar yaptınız" sözleri üzerine Bakan Güler, "İşinin ehli insanların, görüşlerine bakamazdık" karşılığını verdi. Bazı milletvekillerinin, 'O zaman niye içerdeler' diye tepki gösterdiği, ancak kürsüde bulunan Güler'in bu sözleri duymadığı ifade edildi.
Toplantıdan sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Enerji Bakanı Hilmi Güler, Radikal'in konuya ilişkin sorularını yanıtladı.
'Davul zurna ile olmaz'
Güler, Bakanlığın Teftiş Kurulu'nun sonradan düğmeye bastığına yönelik sorular üzerine "Bu işler davul zurna ile olacak işler değil" yorumunu yaptı. Güler, Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ)' deki usulsüzlükler sonrasında başlatılan operasyonun gizliliğini ÇEAŞ ve Kepez'e el konulması sürecine benzeterek, "Uzanlarda da böyle oldu" dedi. Güler, Başbakan Erdoğan'ın zorlaması ile bakanlığın konuya ilişkin açıklama yaptığına yönelik iddiaları reddederek, "Açıklama Başbakan'ın zoruyla yapılmadı" dedi. Güler, konuşurken yanına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül geldi. Enerji operasyonunun konuşulduğunu gören Gül, konuyla ilgili şunları söyledi: "Kurallar olmalı, kurallar da şeffaflık içinde uygulanmalı. Sorumluluk bizi, dönemimizde olmuşsa, din ve ideolojiye bakılmaksızın bir uygulamaya gitmek lazım. Bizim dönemimizde ise sorumuluk bizim. 'Eskiden şöyleydi, böyleydi' dönemi bitti. Olayların üstünü örtme dönemi geride kaldı." Gül'ün açıklamalarını tasdik eden Güler, enerji yolsuzluğunda hatanın da sorumluluğun da kendilerinin olduğunu söyledi.
'Bir kuruş ödenmedi'
EÜAŞ ile ilgili 17 ihalenin soruşturmasında adı geçen firmaların ihalelerle ilgili 'özel şartnameler' hazırlattığı belirtilmişti. Güler, bu konudaki sorular üzerine "Bir kuruş dahi ödenmedi" ifadesini kullandı. Güler, Teftiş Kurulu raporunda ihalerle ilgili ne kadarlık yolsuzluk yapılmak istendiğine yönelik tahmini bir rakamın bulunup bulunmadığına yönelik sorular üzerine ise, "Gördükten sonra her şeyi açıklayacağız" dedi. Güler, Teftiş Kurulu'nda irili ufaklı dosyalar olduğunu belirterek, "Bunların bazılarının soruşturması oldu. Bazıları ise soruşturma aşamasında" diye konuştu.
'Kardeş değil amca oğlu'
AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu, Enerji Bakanlığı'ndaki yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Fernas şirketi sahibinin kardeşi değil, amca oğlu olduğunu açıkladı. Nasıroğlu açıklamasında, basında kendisine sorulmadan yanlış ve kasıtlı yayın yapıldığını öne sürerek, "Fernas'ın yönetim kurulu başkanı kardeşim değil, amcamın oğludur. Saygın ve örnek işadamlarındandır" dedi. Nasırlıoğlu, CHP'den istifa nedenini de, "Güneydoğu'da eve dönüş yasası ile ilgili halkın istek ve eğilimlerini hiçe sayan bir genel başkan ve yönetim anlayışı" olarak açıkladı.
'Güler alınacak mı?'
İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, Enerji Bakanı Hilmi Güler'in görevden alınıp alınmayacağını sordu. Şirin, AKP'lilerin oylarıyla kabul edilen TBMM raporunda eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın bakanlıktaki her şeyden sorumlu olduğu tespiti yapıldığını anımsattı. Soru önergesi veren Şirin, Çakan ve Ersümer aleyhine iddianame yerine geçen TBMM raporunda, "Usulsüzlükten bürokratları ya da kurumları mesul tutup bakan olarak mesuliyetten kaçınmak mer'i mevzuata ve genel hukuk prensiplerine göre mümkün değildir" saptaması yapıldığını hatırlattı. Şirin, Erdoğan'a, "Güler'in durumu da aynı olduğuna göre, soruşturmanın da bakan talimatıyla değil, müteahhit ihbarı ile başladığı dikkate alınırsa soruşturmanın selameti için Güler görevden alınacak mı?" diye sordu. MHP Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da, Erdoğan ve Güler'i istifaya davet etti.