İki kararname Çankaya yolunda

Devlet Bakanı Şener, BDDK Başkanlığı için tekrar önerilen Tevfik Bilgin'in kararnamesinin imzaya açıldığını açıkladı. BDDK ve Merkez Bankası Başkanlığı'na dair kararname bu hafta Köşk'e sunulacak.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK Başkanlığı için yeniden önerilen Tevfik Bilgin'in kararnamesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını açıkladı.
Şener, büyüme rakamları ile ilgili düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Merkez Bankası Başkanlığı veya BDDK'ya yapılacak atamaların da yasalar çerçevesinde yürütüldüğünü ifade ederek, şöyle dedi: "Merkez Bankası ve BDDK Başkanlığı için kararname bu hafta Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. BDDK Başkanlığı'na şu anda başkanlığı yürüten Tevfik Bilgin'i önerdim. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı, imzalar tamamlandıktan sonra da Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilecek. Aynı şekilde Merkez Bankası da imzadadır."
"Sayın Bilgin'in ismi neden geç açıklandı, itirazlar mı var" sorusuna ise Şener şu yanıtı verdi: "Sayın Bilgin'in tekrar başkan olarak atanması için hükümet tarafından karar verilmiştir. Dolayısıyla bunda bir gecikme, tereddüt var diye değerlendirmek doğru değildir".
'Hayır, Çanakcı değil'
Şener, Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması düşünülen ismin sorulması üzerine, "Bildiğim her şeyi söylememi beklemiyorsunuz herhalde. İsim belli" dedi.
Bu noktada sorulan "Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı mı?" sorusuna Şener, "Evet" dedi. Gazeteciler "Yani Çanakcı mı?" diye ısrar edince Şener, "Hayır. Bazen basın toplantısında bir soruyu anladığımı ifade etmek için 'evet' diyorum. Gerçekten 'evet' dediğim zannedilmesin" diye konuştu.
Şener, "BDDK için şeffaflık var ama Merkez Bankası'nda niye şeffaflık yok" sorusu üzerine de, Türkiye'de her şeyin şeffaf olduğunu, atama gerçekleştiğinde herkesin kimin başkan olduğunu bileceğini vurgulayarak şöyle devam etti:
"Her bilginin bir kamuda kaldığı kısım olabilir, sonra kamuoyuyla paylaşıldığı durum olabilir. Enflasyon rakamları her ayın üçünde saat 16.30'da açıklanır. Ben bir kabine üyesi olarak, bir bakan ayın 3'ünde saat 16.00'da öğrenemiyorum. Yani benim açımdan da bilinmez bir dönem olabilir, sizin açınızdan da. Sonuçta herkesin bildiği bir aleniyet noktasına gelinir."
Başbakan da rahatsız
Dün Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Kurulu'nun ardından öğle yemeğinde müteahhitlerle sohbet eden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na ilişkin tartışmalardan yakındığı öğrenildi. Merkez Bankası'nın geçmişte çok uzun süreyle vekâletle yönetildiğini, hiçbir sıkıntı yaşanmadığını belirten Başbakan Erdoğan, görevi vekâleten yürüten Erdem Başçı'nın da son derece deneyimli biri olmasına karşın şimdi vekâletin tartışma konusu yapıldığını ifade etti. Erdoğan, atama kararnamesinin bu hafta Cumhurbaşkanlığı'na gönderileceğini, onayın ardından vekâletle yönetimin de asalete dönüşeceğini söyledi.