'İki katı fiyat vermeyiz'

Telsim ihalesi için önyeterlilik alan dünyanın en büyük GSM operatörü Vodafone'nun başkan yardımcısı Sir Julian Horn-Smith, Telsim'in kendileri için stratejik önemi olduğunu belirterek "Ancak Telsim'e iki katı fiyat da vermeyeceğiz" dedi.

İSTANBUL - Telsim ihalesi için önyeterlilik alan dünyanın en büyük GSM operatörü Vodafone'nun başkan yardımcısı Sir Julian Horn-Smith, Telsim'in kendileri için stratejik önemi olduğunu belirterek "Ancak Telsim'e iki katı fiyat da vermeyeceğiz" dedi.
TMSF'nin Uzanların borçlarına karşılık el koyarak 2.8 milyar dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Telsim için verecekleri teklifin bir üst sınırı olduğunu belirten Smith, "Bizim hissedarlarımız var. Telsim'in bizim için stratejik önemi var ama bu iki katı fiyat vereceğimiz anlamına gelmez. Bizi sorumlu, deneyimli ve biraz da cömert olarak tanıyabilirsiniz" diye konuştu.
Düzenlediği toplantıda konuşan Smith, Vodafone'nun Londra, Paris, Madrid gibi Avrupa'nın önde gelen bir çok ülkesinde en büyük GSM operatörü olduğunu vurgulayarak Avrupa'da verdikleri hizmetlerin aynısını Türkiye'ye de getirmek istediklerini söyledi.
Telsim'e yatırım yapacak
Smith, 'Telsim'i alırsanız ismi değişecek mi'? sorusuna "Bir aşamadan sonra evet. Avrupa'da da böyle yapmıştık. Alırsak, bu şirket Avrupa'ya bağlı olacak, ismi de Vodafone Türkiye olacak" cevabını verdi. Smith, Telsim'in Motorola ve Nokia'ya olan borcu konusunda ise "Bu konuda TMSF ile konuştuk ve verdiği bilgiler bizi tatmin etti" dedi.
Artık üçüncü nesil cep telefonlarının kullanıldığını ve ihaleden sonra bu sistemin Türkiye'ye de geleceğini belirten Smith, Telsim'e kapsama alanını geliştirme ve yeni ürünler sunma konusunda yatırım planladıklarını açıkladı.
Telsim'in şu anki durumunun makul seviyede olduğunu aktaran Smith, şöyle konuştu: "Dünyadaki altyapımızdan yararlanarak buraya ürün ve hizmetleri daha çabuk getireceğiz. Türkiye'ye gelen turistler de yurtdışında yaşayan Türkler de daha ucuza konuşabilecek. Türkiye'de aldığınız hizmeti dışarıda da aynı tarifeden alacaksınız."
Smith, 'Telsim için ortaklık görüşmeleriniz var mı' sorusuna ise "Ortaklık için görüşülen firmalar oldu ancak şu an yok. Bu konuda açık fikirliyiz. Türk ortak olmasının faydalı olacağını düşünüyoruz" yanıtını verdi. İngiliz Vodafone, beş kıtadaki 27 ülkede 141 milyon müşterisi ile dünyanın en büyük GSM operatörü.