İki santral için devler yarışacak

Enerji Bakanlığı, 2008 yılından sonra başlayacak elektrik açığı için kolları sıvadı. Afşin-Elbistan'a 3 bin megavatın üzerinde iki yeni santral daha kurulacak.

ANKARA - Enerji Bakanlığı, 2008 yılından sonra başlayacak elektrik açığı için kolları sıvadı. Afşin-Elbistan'a 3 bin megavatın üzerinde iki yeni santral daha kurulacak. Milyarlarca doları bulan yatırımlar için Türkiye'nin en büyük holdingleri yarışacak.
Elektrik açığı olmasına karşın ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) özel sektörden gelen yatırım başvurularının yatırıma dönüşmemesi riski daha da artırıyor. NTV'de yer alan habere göre, bu durum üzerine Enerji Bakanlığı Afşin-Elbistan bölgesinde C ve D santrallarını kurmaları için yatırımcılarla görüşmeye başladı. Elektrik Üretim A.Ş. işletmede olan A ve B santralıyla yeni kurulacak iki santral için üç kömür sahasını ihaleye açıyor. Sadece B santrali için gereken kömür sahasının proje bedeli 2.5 milyar dolar.
Sabancı, Koç, Doğuş, Zorlu ve Doğan gibi holdinglerin ilgilendiği ihaleler için yönetim kurulu kararlarının alınmaya başladığı belirtiliyor. Kömür sahasını işletecek grup, EPDK'ya başvurarak lisans alacak ve termik santral kuracak. İhalede, erken üretime geçme zamanı, en fazla kurulu güç, en fazla üretim, ünite başına verilecek teminatla üretilecek enerjiden EÜAŞ'a verilecek en yüksek paya göre değerlendirme yapılacak.