İki santral üretimini durduruyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın resmi açılışının yapıldığı gün, iki elektrik santralının özel işletmecisinden kötü haber geldi.

İSTANBUL - Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın resmi açılışının yapıldığı gün, iki elektrik santralının özel işletmecisinden kötü haber geldi. Alarko Holding Kırklareli doğalgaz çevrim santralındaki, Ak Enerji de Bozüyük santralındaki üretimini süresiz durdurduğunu açıkladı.
Alarko Holding'den borsaya gönderilen açıklamada, doğalgaz fiyatlarının aşırı artmasına rağmen, elektrik fiyatlarının sabit tutulduğu belirtildi. Açıklamada, doğalgazdan elektrik üretim maliyetinin, piyasadaki geçerli elektrik satış fiyatının üstüne çıkması nedeniyle, üretimin durdurulmasına karar verildiği kaydedildi. Üretim 31 Temmuz'da durdurulacak.
Ak Enerji de Enerji Bakanlığı'na gönderdiği yazıyla, Bilecik Bozüyük'teki santralın birinci ünitesini 15 Temmuz, ikinci ünitesini ise 30 Temmuz'da durduracağını iletti.
ÖTV'nin kalkması gündemde
Enerji Bakanı Hilmi Güler ise, iki santralın üretimini durdurmasının, enerji sıkıntısı yaratmayacağını söyledi. Güler, BTC'nin açılış töreninin ardından gazetecilerin Alarko'nun bakanlığa Kırklareli'ndeki santralı kârlı olarak işletemediği gerekçesiyle kapatacağını bildirdiğini anımsatmaları üzerine, "Zaman zaman şikâyetleri oluyor. Ama problem olmayacak" dedi. Güler, "Kârlılık sorununa nasıl çözüm bulunacak" sorusuna ise, "Tarifelerle ilgili zaten görüşmelerimiz sürüyor. Onlar çözülecek merak etmeyin" yanıtını verdi. Güler, ÖTV'nin kaldırılması tartışmalarının anımsatılarak gelişme sağlanıp sağlanmadığının sorulması üzerine ise görüşmelerin devam ettiğini, bunlar sonuçlanmadan bir şey söylemenin doğru olmayacağını kaydetti.
Altek Alarko A.Ş.'nin büyük hissedarları, eşit hisseli stratejik ortaklık hedefiyle bir araya gelmiş olan Alarko Grubu ve kurulu gücü ile dünyada üçüncü sırada bulunan SNET (Fransız) ENDESA (İspanyol) ortaklığı.
Akkök Grubu yani Dinçkök ailesinin sahibi olduğu ve yüzde 24.9'u halka açık olan Ak Enerji ise, 11 yerdeki elektrik santralında toplam 413.5 MW elektrik enerjisi üretip 600'ü aşkın sanayi tesisine satıyor. Kapatılan Bozüyük santralı grubun 132 MW gücündeki önemli bir tesisi.
Özel santralların sektördeki payı yüzde 20
Türkiye'deki kurulu güçteki payı yüzde 20 olan özel santrallar bir süredir, elektriğin ucuz olduğu saat 22.00'den sonra, üretimi durduruyor, devletten elektrik alıp müşterisine satıyor. Elektriği 65 bin liradan alıp 112 bin liradan satıyorlar. Özel santrallarının bu uygulamasının nedeni, üç buçuk yıldır elektriğe zam gelmezken, santralların elektrik üretimi için kullandığı doğalgazın fiyatının son bir buçuk yılda yüzde 60 oranında artması.
Türkiye, elektrik üretiminde doğalgaza bağımlı. Neredeyse tamamı ithal olan doğalgazın üretimdeki payı yüzde 43. Oysa doğalgazı Türkiye'ye satan Rusya'da bile bu oran yüzde 45. Doğalgazın üretimdeki payı Fransa'da yüzde 3, ABD'de ise yüzde 17. Yaz aylarında özellikle klimaların devreye girmesiyle elektrik tüketimi daha da artıyor.