İki yasa yoksa para da yok

IMF Türkiye Temsilcisi Bredenkamp, "Yeni Bankacılık ve Sosyal Güvenlik yasaları çıkmazsa, 833 milyon dolarlık kredi dilimi serbest bırakılmaz" dedi. AKP yasaları çıkarmak için formül ararken, CHP Meclis'teki görüşmeleri engelleme kararı aldı.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp Türkiye'ye verilecek 833 milyon dolarlık krediye 'yeşil ışık' yakacak IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanması için Sosyal Güvenlik ve Bankacılık yasalarının Meclis'ten geçmesi gerektiğini söyledi. İcra Direktörleri Kurulu toplantısı yapılmazsa Türkiye kredinin bu dilimini zamanında alamayacak.
Sosyal Güvenlik Yasası'nın bu yasama döneminde geçemeyebileceği, eylül ya da ekime kalabileceği açıklamalarının hatırlatılması üzerine konuşan Bredenkamp şu açıklamayı yaptı: "IMF'nin çalışmasının ardından düzenlenen basın toplantısında ortaya koyduğumuz pozisyon ile şimdiki pozisyonumuz aynı. Bu da programın birinci gözden geçirmesinin tamamlanması için Sosyal Güvenlik ve Bankacılık yasalarının (Meclis'ten) geçmesi gerektiğidir." Bredenkamp, "Sosyal Güvenlik yasalaşmadan IMF toplanmayacak diyebilir miyiz?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.
Kapusuz: Biz de istiyoruz
Bredenkamp'ın ardından soruları yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, "Şu an komisyonlarda görüşülen tasarıların Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeyeceği anlamına gelmiyor. Danışma Kurulu yeniden toplanıp, bunları yeniden listeye alabilir. Biz sosyal güvenlik tasarısının da Meclis kapanmadan prensip olarak geçmesini istiyoruz" dedi. Hükümetin de bunu istediğini vurgulayan Kapusuz, "Bankacılık tasarısı kesinlikle geçecek. Gündem yoğun olduğu için Sosyal Güvenlik de komisyondan geçtikten sonra tekrar değerlendirilecek" dedi. Kapusuz, bu amaçla Meclis'in çalışma süresinin uzatılmasının yanında, olağanüstü toplanmasının da gündeme gelebileceğini söyledi.
Meclis Danışma Kurulu'na çalışma süresini 2 ve 3 Temmuz'a uzatılmasını öneren AKP, dün CHP'nin itirazları üzerine, bu önerisini grup önergesi olarak yapacağını açıklamış, ancak açıklamada Sosyal Güvenlik tasarısının genel kurulda ele alınmasına yer verilmemişti.
AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ise yaptığı açıklamada komisyonda görüşülen Bankacılık Yasası tasarısının yarın Genel Kurul'a gelmesini önereceklerini belirtmiş, ancak TBMM Genel Kurulu çalışma programı içinde Sosyal Güvenlik tasarısına yer vermemişti.