İki yılda 50 Ramstore daha

Rusya'daki Ramstore açılışları birbirini takip ediyor. Koç ve Enka Topluluğu, Moskova'daki mağaza ve alışveriş merkezi sayısını 31 adede...

MOSKOVA - Rusya'daki Ramstore açılışları birbirini takip ediyor. Koç ve Enka Topluluğu, Moskova'daki mağaza ve alışveriş merkezi sayısını 31 adede çıkaracak Ramstore Alışveriş Merkezi Sevastopolsky'yi dün hizmete soktu. Açılış, Güneydoğu Bölge Belediye Başkanvekili Aleksei Çelişev, Türk Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, Enka Holding Şeref Başkanı Şarık Tara , Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Temel Atay, Koç Holding Gıda, Perakende ve Turizm Başkanı Ömer Bozer, Koç Holding Grup Başkanı Bülent Bulgurlu, Migros Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Nüsret Arsel, Uğur Çatbaş ve Oktay Irsıdar, Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu, Ramenka Genel Müdürü Mustafa Sağlam, Rus devlet erkânı, iş dünyasından isimlerin yanı sıra, Koç, Enka, Migros, Ramenka yetkililerinin katılımıyla yapıldı.
8 yılda 450 milyon dolar
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, "Sekiz senedir her sene Moskova'ya geliyorum, bir seneden diğer seneye gördüğüm değişim, dinamizm, ilerleme ve istikrar beni etkiliyor. Bugüne kadar Rusya'daki ortağımız ile birlikte 450 milyon dolar yatırım yaptık. Perakendede süratle netice alınmakta, bir bölgeye katkıda bulunulduğunda zincirleme etki ile ekonominin diğer kısımlarını da bu sektör harekete geçirmektedir. İlk mağazamızı 1997'de açtık. Birçok yatırımcı Rusya'yı terk etti. Sekiz senede krizlerden etkilenmeden kararlılıkla yatırımlarımıza devam ettik, zaman bizi haklı çıkardı. 2006-2007 yılında 200 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi.
2005 yılı sonunda Rusya'daki Ramstore sayısının, 2007'ye kadar 100'ü bulması hedefleniyor.
Tara: Moskovalı sayılırım
Enka Holding Şeref Başkanı Şarık Tara ise, "Ben kendimi Moskovalı sayıyorum. 18 yıldır Moskova'da çalışma yapıyoruz. Biz aslında inşaat firmasıyız, ortağımız Koç Grubu'ndan perakendeciliği de öğrenmeye çalışıyoruz. Şu anda Ramstore'da kasalardan 40 milyon kişi geçiyor, 100 milyon kişi de ziyaret ediyor. Kente bugüne kadar 60'ın üzerinde bina yaptık. Moskova'nın 58 katlı en yüksek binasını da bir yıl içinde teslim edeceğiz. Müteahhit olarak yaptıklarımın dışında kiraya verdiğim kendime ait alanın büyüklüğü 400 bin metrekare düzeyinde. Moskova'ya yılda birkaç kez gelirim, her defasında geliştiğini görüyorum. 90'larda vasıta sayısı 500 bin idi bugün bu rakam 5 milyon. İki kişiye bir araba düşüyor. Çok güzel bir gelişme. Moskova'nın trafiği biraz İstanbul'a benzediyse de, bu sıkıntılar halledilecektir" diye konuştu.
Koç Topluluğu'nun perakende şirketi Migros da yurtdışında agresif büyüme politikası ile geniş bir coğrafyada hızla yayılıyor.
'Oyun alanımız dünya'
Yetkililer, Koç Topluluğu'nun oyun alanının artık tüm dünya olduğunu söylüyor. 2004 sonunda, dört ülkede 44 Ramstore'u bulunan Migros'un, 2005 sonunda mağaza sayısını beş ülkede 185 milyon dolar yatırımla 62'ye çıkaracak. Rusya'da 50 mağaza ve 10 alışveriş merkezi, Kazakistan'da beş mağaza ve bir alışveriş merkezi, Bulgaristan ve Azerbaycan'da üç mağaza, Makedonya'da bir mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor. Migros, 2005 sonunda yüzde 52 artışla yurtdışı net satış alanını 142 bin m2'ye çıkaracak. Şirket, başta Rusya olmak üzere, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Makedonya'daki yatırımlarını genişletirken, Balkanlar ve Ortadoğu'da yaygınlaşmayı amaçlıyor. Ukrayna ve Suriye gibi ülkelerde yatırım olasılıklarını inceleyerek yeni ülkelere adım atmaya hazırlanıyor.
Migros'un yurtdışı atağı
2007 yılında, Migros'un kombine satışlarının üçte birinin, yurtdışı operasyonlarından kaynaklanması hedefleniyor. Migros hızla Ramstore yatırımlarını gerçekleştirerek, kısa sürede yurtdışında 1.2 milyar dolar ciroya ulaşacak. 2004 sonunda yurtdışında toplam 493 milyon dolar kombine ciro elde eden Ramstore'ların, 2005 sonunda 600 milyon dolar ciro yapması bekleniyor.
City'nin unvanı gidecek
Moskova'da 2005 yılında inşaatına başlanan Ramstore Alışveriş Merkezi Vernadskovo, 2006 yılında hizmete girdiğinde, 2002 yılında Moskova'da açılan 72 bin metrekarelik Ramstore City'nin en büyük Ramstore olma unvanını da ele geçirecek.
İkinci büyük mağaza
Moskova'daki Ramstore Alışveriş Merkezi Sevastopolsky; 40 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildi. 55 bin m2 kapalı alanıyla Rusya'nın ikinci en büyük Ramstore'u olanRamstore Alışveriş Merkezi Sevastopolsky içinde 4 bin 200 m2 'lik hipermarket, 60'ın üzerinde mağaza ve multiplex sekiz sinema salonu yer alıyor.
Merkezde Mexx, Promod, Levi's, Naf Naf, Sash, L'Etoile, Accessorize, Glenfield, Chester, Gant, Pull&Bear, Pierre Cardin, Tommy Hilfiger, CK Underwear, Modny Bazar, Reebok, Adidas, Nike gibi pek çok markanın mağazası yer alıyor. Divan Braserie de ilk kez Rusya'da bu merkezde hizmete giriyor. Dünyanın ünlü ve seçkin giyim markalarından elit bir kolleksiyon sunan Edwards da, Rusya'daki ilk mağazasını açmak için bir başka Ramstore Alışveriş Merkezi olan Marino Roşa'yı seçti. Mağaza , kaliteyi önemseyen ve giyime çok özen gösteren Ruslar için yepyeni bir tarz sunma iddiasıyla faaliyete geçiyor.
Açılışa hızlı trenle yetişildi
Hızlı tren Ramstore Express, Türkiye'den gelen konukları, 19 Aralık'ta St. Petersburg'ta gerçekleşen açılışın hemen ardından dün yapılan 650 kilometre uzaklıkta bulunan Moskova'daki açılışa taşıdı. St.Petersburg- Moskova arasında hızlı tren Nevsky'nin bir bölümü açılışlar nedeniyle Ramstore Express oldu ve protokol heyetini Ramstore Alışveriş Merkezi Sevastopolsky açılışı için 4.5 saatte Moskova'ya ulaştırdı.