'İki yılda iade edilen sebze miktarı 700 ton'

Yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunlar nedeniyle, son iki yıl içinde yaklaşık 700 ton meyve ve sebzenin iade edildiği belirtildi.

ANKARA - Yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunlar nedeniyle, son iki yıl içinde yaklaşık 700 ton meyve ve sebzenin iade edildiği belirtildi. Rusya'nın Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle yaş meyve ve sebze alımlarını durdurması eski Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün görevden alınmasına neden olmuştu.
Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in, göreve geldikten sonraki ilk icraatı, selefini koltuktan eden sıkıntıya verdiği yanıt oldu. Eker, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan'ın yurtdışına ihraç edilen meyve ve sebzelerin ne kadarının geri döndüğüne ilişkin soruya verdiği yanıtta, 2003 yılında 85 bin 868 kilo taze kırmızı biber ve soğan, 2004 yılında 196 bin 240 kilo hıyar, domates, sarımsak, patlıcan, dolma biber ve sakız kabağı ile 402 bin 976 kilo limon, mandalin, hurma, karpuz, kavun, greyfurt ve narın tarımsal ilaç gerekçesiyle iade edildiğini açıkladı. Eker, Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü'nce bakanlığa konuyla ilgili olarak, Hızlı Arama Sistemi kapsamında 2002 yılında 20, 2003'te 4, 2004'te 3, 2005 Mayıs itibarıyla de üç bildirim gönderildiğini açıkladı.
'Rus Tarım Bakanı aradı'
Bu arada, Eker, atv'de katıldığı programda, Rusya'nın Türkiye'den sebze meyve ithalatına uyguladığı yasak ile ilgili bilgi verdi. Rus tarafıyla temasların sürdüğünü belirten Eker, "Biz kendilerine AB ile uyguladıkları sözleşmeye hazır olduğumuz teklifini yaptık" dedi. Eker, konuyla ilgili Rus bakandan mektup aldığını ve bakanın "Görüşelim" diyerek randevu talebinde bulunduğunu söyledi. Rus bakan ile en kısa zamanda telefon görüşmesi planladığını anlatan Eker, şöyle konuştu: "Biz onların isteği belge ve bilgileri gönderdik. En kısa zamanda da gideceğiz." (anka, aa)