İki yılda sistem tıkanabilir

İki yılda sistem tıkanabilir
İki yılda sistem tıkanabilir
BTK Başkanı Tayfun Acarer şirketleri giderdeki yüksek artış oranı nedeniyle uyardı: Bu, bir risk. Sistem tıkanır, kalite düşer!
Haber: AHMET CAN ŞİT - ahmet.can@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) sabit ve mobil iletişim şirketlerine ‘gider’ uyarısı geldi. Şirketlerin giderlerindeki artışa dikkat çeken BTK Başkanı Tayfun Acarer, gerekli yatırımların yapılmaması durumunda altyapının 2 yıl içinde tıkanacağını ifade etti.
Radikal’in sorularını yanıtlayan Acarer, altyapı kiralama ve reklam harcamalarının sabit ve mobil iletişim şirketlerinin giderlerinin gelir oranlarından daha çok arttırdığını dile getirdi. Acarer, “Altyapıdaki hızlı data gelişimi ile altyapıya olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Gerek sabit gerek mobil işletmecilerin altyapıya yatırım yapmaları gerekiyor” diye konuştu. Acarer, “Bana göre bu bir risk. Şirketlerin giderleri altyapı için ödedikleri kira bedellerinden dolayı arttı. Bunun dışında şirketler reklamlara da çok para harcamaya başladı. Bunun makul ölçüde olması gerekiyor. Altyapıya harcanacak paralar reklama harcanırsa kısa dönemde kârlı olabilir. 2-3 yıl gibi orta dönemde sistem tıkanarak kalite düşecektir. Bu açıdan çok önemsiyoruz” dedi.
Şebekelerdeki data trafiğinin son bir yılda 15 kat arttığını söyleyen Acarer, kullanıcıların artık görüntülü görüşme, TV izleme ve fotoğraf servislerini kullanmaya başladığını hatırlattı. Acarer, “Bu sebepten dolayı şebekelerdeki yoğunluk arttı. Bu açıdan bakıldığında bilişim sektörü büyük bir ivme ile büyüyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bu konuyu çok yakından takip ediyor ve tedbir almaya başladı. Sabit ve mobil alanda kiralama gibi sorunlar yaşanıyor” dedi. 

Sektör AB ile yarışıyor
Bilişim sektörünün 2011 yılı performansını değerlendiren Acarer, yaklaşık yüzde 10’luk büyüme kaydedildiğini dile getirdi. Acarer, Türkiye ’nin sesli görüşme, SMS ve internet kullanımında Avrupa birincisi olabileceğini söyledi. Acarer, “Türkiye’nin özellikle ses trafiğinde ciddi bir artış oldu. Yüzde 25 büyüdü. Abonelerin aylık konuşma ortalaması 219 dakikaydı. Bu sene 265 dakika olmasını bekliyoruz. Arada 50 dakikalık bir artış var. Bu da yaklaşık yüzde 20 artışa denk geliyor. Türkiye geçen sene ses trafiğinde üçüncü sıradaydı. Fransa ve İrlanda 249 dakika ile ilk sıralarda yer alıyordu” dedi.

bigPara.com