İki yılda yarı fiyatına geriledi

İki yılda yarı fiyatına geriledi
İki yılda yarı fiyatına geriledi
İlk ihalesinde en yüksek teklifin 1.16 milyar dolar olduğu Akdeniz Elektrik'e 546 milyon dolar fiyat biçildi. İhaleyi Cengiz-Kolin -Limak OGG kazandı.

İhaleleri kazanan şirketlerin paraları ödememesi nedeniyle iptal olan elektrik dağıtım bölgeleri ihaleleri yeniden başladı. Özelleştirme İdaresi dün daha önce en yüksek teklifi 1.16 milyar dolara Park Enerji’nin verdiği Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgesi’ni ihaleye çıkardı. İhaleye önceki ihalede birinci olan Park Enerji ve ikinci olan Sabancı katılmazken en yüksek teklif 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak ortak girişim grubundan geldi.
İhaleye; Genpa Telekomünikasyon; Alsim Alarko; Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu ve Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu katıldı.
Elemesiz turda en yüksek teklif 430 milyon dolar oldu. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ elendi. Kalan 3 firmayla açık arttırmaya geçildi. 12 tur olarak gerçekleştirilen açık arttırmanın 10’uncu turunda Elsan-Tümaş-Karaçay çekildi. Genpa da 12. turda, Cengiz-Kolin-Limak OGG’nin verdiği 545 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkmadı ve ihaleden çekildi. Cengiz-Kolin-Limak OGG, 1 milyon daha artışa giderek, teklifini 546 milyon dolara çıkardı.

400 milyon liralık yatırım
Limak Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş, ihale ile pazar paylarının yüzde 10’a yükseleceğini söyleyerek taksitli ödemeden yararlanacaklarını belirtirken ödemenin yüzde 20’si ile 30’unu özsermayeden yapabileceklerini belirtti. Ergüneş bölgeye 3 yılda 350-400 milyon TL yatırım yapacaklarını ifade etti.

 

Düşük teklif İstanbul ’u da vuracak
İhalede fiyatın ilk ihaleye göre düşeceği tahmin ediliyordu, ancak yine de 600-650 milyon doların görüleceği konuşuluyordu. Akdeniz Dağıtım’da çıkan bu rakam iki büyük dağıtım bölgesi Boğaziçi ve AYEDAŞ için de bir gösterge olabileceği belirtiliyor.

bigPara.com