İki yıldır yükselişte

Yunanistan'ın en büyük ve en eski bankası National Bank of Greece (NBG) (Yunanistan Ulusal Bankası) 1841'de ticari amaçla açıldı. 1928'de Yunan Merkez Bankası kurulana kadar para basma hakkına sahipti.

İSTANBUL - Yunanistan'ın en büyük ve en eski bankası National Bank of Greece (NBG) (Yunanistan Ulusal Bankası) 1841'de ticari amaçla açıldı. 1928'de Yunan Merkez Bankası kurulana kadar para basma hakkına sahipti. 1880'de açılan Atina Borsası'nda yer alan NBG, Ekim 1999'dan beri New York Borsası'nda da yerini aldı. NBG'nin 2004 sonu itibarıyla toplam aktifleri 53 milyar avro. 630 şubesi var. Yedi banka ve 19 finansal şirketi bünyesinde barındıran Yunan Bankası, 15 milyar avro pazar değeri ve 2004 yılı rakamlarına göre vergiden önce net 577 milyon avro kâra sahip.
Mortgage uzmanı
Büyümek için kendisine yatırım arenası olarak Balkan ülkelerini seçen NBG, Bulgaristan ve Romanya'da da banka alarak bölgede iddialı hale geldi. Bankanın uzmanlık alanlarından birini de ipotekli konut finansmanı sistemi (mortgage) oluşturuyor. İştiraklerinden National Mortgage Bank Of Greece, konut kredilerinde Yunanistan'ın zirvesinde.
Dedesi Tekirdağlı
Uzun yıllar Citigroup'ta yöneticilik yapan NBG Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, NBG'ye Mart 2004'te Citigroup'tan geçti. Mısır İskenderiye kökenli olan Arapoglou'nun dedesi Tekirdağlıymış. Arapoglou, iki yıl önce başa geçtikten sonra bankanın yeniden yapılanmasını gerçekleştirdi. Arapoglou, personel için yeni bir 'gönüllü emeklilik' planını uygulayarak giderleri önemli ölçüde kısıp, konut kredilerini artırarak kâr oranını yükseltti. NBG, 2005'te kârını ikiye katladıktan sonra şimdi genişleme aşamasına girdi.