İki yıllık yönetmelik rötarını karanlık bitirdi

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in, "çalışmalarını tamamlayarak EPDK'ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) gönderdik" dediği elektrik sistemine ilişkin 'Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 2004'te çıkartıldığı öğrenildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler'in, "çalışmalarını tamamlayarak EPDK'ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) gönderdik" dediği elektrik sistemine ilişkin 'Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 2004'te çıkartıldığı öğrenildi. Ancak yönetmelik kamu elektrik şirketlerinin sisteme girmek istememesi nedeniyle bugüne kadar uygulanamadı.
Geçtiğimiz cumartesi yaşanan kesinti benzeri sorunları önlemeyi amaçlayan yönetmeliğin uygulanması için gereken çalışmayı açığa alınan TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) Genel Müdürü İlhami Özşahin üç ay önce başlattı.
Edinilen bilgiye göre, üretim ve tüketimdeki ani değişiklikler nedeniyle talebin karşılanamaması durumunda kesinti yaşanmaması için EPDK 3 Kasım 2004'te 'Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği' hazırladı. Yönetmelik, ulusal elektrik ağı sistemi operatörü durumundaki 'yi (TEİAŞ) kesintiye yol açmadan ülkenin elektrik ihtiyacını kaliteli ve güvenli olarak karşılayabilme konusunda yetkiyle donatıyor.
Yönetmelik uygulandığı takdirde sistem özetle şöyle işleyecek:

  • TEİAŞ, Türkiye'nin ertesi günkü elektrik ihtiyacını belirleyerek, kamu ve özel sektör santrallarına "Yarın sisteme şu saatler arasında ne kadar ve hangi fiyatla elektrik verebilirsin" diye soracak.
  • TEİAŞ, santralların tekliflerini fiyat, miktar ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak sıralayacak.
  • TEİAŞ,ihtiyaç ve üretim miktarlarını inceleyecek. Daha sonra üreticilere dönerek, kimden ne kadar elektrik alacağını santrallara bildirecek.
  • Eğer ertesi gün sisteme elektrik vereceğini bildiren bir santral, yükümlülüğünü yerine getiremezse, teminat olarak TEİAŞ'a yatırmış olduğu paradan kesinti yapılacak ve bu parayla başka santrallardan elektrik alınacak.
    Sistemin işleyebilmesi için kamu ve özel sektöre ait tüm üreticilerin dahil olması ve herkesin iki aylık üretimleri tutarında teminat yatırması gerekiyor. Teminat nedeniyle Enerji Bakanlığının yönetmeliğe gerek olmadığı, sistemin sadece kamu santrallarıyla işletilebileceği görüşünü savunduğu bildirildi. Ancak son elektrik kesintisi üzerineiki yıldır bekleyen yönetmeliğin uygulanmasına karar verildi. Yönetmeliğe göre oluşturulacak fona üreticiler toplam 2.4 milyar YTL teminat yatıracak. TEİAŞ, sistemi iki ay içinde işletmeye hazır hale getirebileceğini EPDK'ya bildirdi.