'İkide bir vergi indirmeyiz'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstilde KDV indirildi diye, diğer bütün sektörlerde vergilerin indirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstilde KDV indirildi diye, diğer bütün sektörlerde vergilerin indirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bulgaristan Maliye Bakanı Plamen Oreshaski ile birlikte Ankara Sanayi Odası meclis toplantısına katılan Unakıtan, tekstildeki KDV indiriminin ardından, bütün sektörlerin vergi indirimi için sıraya girdiğini bildirdi.
Unakıtan, "Bizimki de insin, bizimki de insin" hatta yüzde 18'lik vergileri yüzde 7'ye, yüzde 8'lerde, yüzde 1'e indirilsin istiyor. "Yüzde 1'ler de tamamen kaldırılsın" diyecekler ama ayıp olur diye diyemiyorlar" diye konuştu.
"Tekstilde KDV'yi indirdik diye bütün sektörlerde indireceğiz diye bir şey olamaz" diyen Unakıtan, dün bu konunun kendisine sorulduğunu ve çalışma yapıldığını söylediğini hatırlattı.
'Turizmciler alınmasın'
Bakan Unakıtan, iktidara geldiklerinde vergi yükünün yüzde 65 düzeyinde olduğunu, indirimlere rağmen vergi gelirlerinin son dört yılda yüzde 125 arttığına dikkati çekti. Maliye Bakanı, yapılan indirimler ve memurlar için yapılan artışların bütçe disiplinine uygun olduğunu, buna uygun olmayanı yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyledi. Bakın Bulgaristan'a, bütün KDV'ler yüzde 20. Ekmekten de, sudan da, turizmden de aynı oranda KDV alınıyor. Turizm de gelişiyor" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Vergiler iniyor, öyle bir şey yok ama çalışmalar yapılıyor. Turizm sektörü bana sakın alınmasın. Şimdi biz çalışma yapıyoruz, orada bir paket var onu konuşuyoruz, ne olur ne olmaz onu bilemem, hükümet karar verir. Bugün gazetelere baktım 'Maliye Bakanı açıkladı, vergiler iniyor' Öyle bir şey yok, çalışma yapılıyor. Biraz sonra gideceğim, Abdüllatif Şener beyin başkanlığında çalışma yapacağız. Her zaman reel sektörün yanındayız, onların derdi bizim derdimiz ama bizden hiçbir şekilde yürütülen politikaları zora sokacak, taviz verecek bir işlemi beklemeyin."
Maliye Bakanı Unakıtan, mesleğe yönelik kursların önem taşıdığını, bu konuda da meslek örgütlerine, sivil toplum örgütlerine görev düştüğünü kaydederek, "Biraz kurs açalım, belediyeler açsın, Milli Eğitim Bakanlığı açsın diyoruz. Danıştay diyor siz açamazsınız" diye konuştu.
Çağlar'a destek çağrısı
Unakıtan, kurumlar vergisini yüzde 30'dan 20'ye indirilmesini öngören yasa tasarısının akıbetini soran sanayicilere yanıtı ise, "Şimdi önceliğimiz sosyal güvenlik kanunları. Hemen onun ardından kurumlar vergisini geçici verginin ilk taksitine kadar yetiştireceğimizi tahmin ediyorum. Enini boyuna denk getiririz. 2006 yılı vergisi yüzde 20 merak etmeyin" oldu.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da, tekstil ve konfeksiyon sektöründe sıkıntılar bulunduğunu belirterek, bu sıkıntıların giderilmesinde işçi sendikalarına büyük görevler düştüğünü söyledi. İşadamı Cavit Çağlar'ın 3 bin 500 işçi çalıştırdığı işletmesinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle çalışanları bir aylık izne çıkardığını ifade eden Çağlayan, işçi sendikalarının böyle günde lazım olduğunu söyledi. Çağlayan, "İşçi sendikalarına buradan çağrı yapıyorum. Toplanalım, hükümetimizle bir araya gelelim. Gidelim Cavit Çağlar'ı ziyaret edelim. 'Arkadaş sen bu tesisi niye kapatıyorsun?' Derdin ne?' Danimarka'da böyle bir kriz yaşandığı zaman işçi sendikaları bir araya gelip işçi ücretlerini yarıya düşürdüler. Şu anda sektör sıkıntıdan geçiyor. Böyle bir ortamda sektörün batmadan kıyıya çıkarılması lazım" dedi.
Oreshaski: KDV yüzde 7
Toplantıya katılan Bulgaristan Maliye Bakanı Plame Oreshaski, bir soru üzerine ülkesinde turizm sektörüne ilişkin herhangi bir teşvik uygulanmadığını, ancak KDV oranının paket programlarda yüzde 7 olduğunu söyledi. Oreshaski bu cevapla Unakıtan'ın Bulgaristan'da turizmde uygulanan KDV konusunda yanlış bilgi sahibi olduğunu ortaya koydu.
Bu arada tekstilde KDV indiriminin ardından diğer sektörlerden de gelen benzer talepler, Başbakanlıkta Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in başkanlığında Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanı sıra ilgili bürokratların da katıldığı bir toplantıda değerlendirildi.
'Neden siz de çip üretmiyorsunuz?'
Unakıtan, sanayicilere "Devlet ne yapacak diye soruyorsunuz ama biz ne yapabiliriz demiyorsunuz" diyerek, yüksek teknolojiye yönelmeleri çağrısında bulundu.
Sanayicilerin bakan çağırmadan toplanarak ne yapabileceklerini araştırmasını öneren Unakıtan, şöyle dedi: "Babadan kalma usullerle imalata devam ederseniz, sizi kimse kurtaramaz arkadaş. Hindistan, Pakistan pamuk ipliği üretecek, siz onlarla rekabet edemezsiniz. Katma değeri yüksek başka şey yapacaksınız. İtalya'da bana 'Yüksek teknolojiyle ne üretiyorsunuz' diye sordular, cevap verirken zorlandım. Değişmeniz lazım. Yeni imalatlara yönelmeniz lazım. Mesela çip Türkiye'de üretilmiyor. Neden? Düşünün bir. Çünkü kafayı hiç o tarafa yatırmamışız."
'İstihdam yükleri mutlaka inecek'
Kemal Unakıtan, istihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılması zorunluluğu bulunduğuna, bunun için çalışma yaptıklarına işaret ederek, "İstihdam üzerindeki vergi yükünü indireceğiz, başka çaresi yok" dedi.
Enerji maliyetleri düşürülmeden sanayicinin iyi gün görmesinin zor olduğuna işaret eden Unakıtan, ancak dışa bağımlılık nedeniyle bunun hızla yapılamayacağına dikkat çekti ve nükleer santral üzerinde ciddi ciddi çalıştıklarını söyledi. Elde edilen gelişmeler çerçevesinde artık sıranın mikro sorunların çözümüne geldiğini vurgulayan Unakıtan, Türkiye'nin makroekonomik önlemlerde kalıcı başarı sağlaması için mali disiplinden asla ve kata taviz vermeyeceklerini, yapısal reformlara devam edeceklerini belirtti.
'Bankalar modern gaspçı gibi'
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Bulgaristan Maliye Bakanı Plamen Oreshaski'nin davet edildiği aylık oda meclisi toplantısının açılışında konuştu.
Çağlayan, Unakıtan'a bankaların aldığı yüksek işlem masraflarından yakındı. Bankacılık sektörünün Türkiye'ye 100 milyar dolara mal olduğuna işaret eden Çağlayan, sistemin 'etik boyutları aşmaması' gerektiğini söyledi.
Bankaların, vatandaşın sesinin desibeline göre tahsilat yaptığını, istenilen yüksek ücretlerin ses yükseltildiğinde düşürüldüğünü savunan Çağlayan, bankaların bu yöntemini 'modern gasp yolu' olarak adlandırdı.
Unakıtan, bu sözler üzerine sanayicilerin 'uyanık' insanlar olduğunu vurgulayarak, "Bankacılara kendinizi yedirtmeyin, bu size yakışmaz" dedi. Unakıtan, bu tür sorunların sektör içinde çözülebileceğini, ciddi bir şikâyet söz konusu olursa da, BDDK'ya başvurulabileceğini belirtmekle yetindi. Zafer Çağlayan da, bu konuda herkese fedakârlık düştüğünü kayderek, sendikaları uyardı.