İkinci ciddi Türk-Yunan işbirliği

Yunanistan'ın en büyük üçüncü bankası EFG Eurobank, Tekfenbank'ın yüzde 70'ini alıyor. EFG Eurobank, Tekfenbank için 182 milyon dolar ödeyecek. Tekfen, stratejik ortak olarak kalacak. Nisan başında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG), 2.7 milyar dolara Finansbank'ı almıştı.

İSTANBUL - Yunanistan'ın aktiflere göre en büyük üçüncü büyük bankası EFG Eurobank'ın, Tekfenbank'ın yüzde 70'ini almak üzere anlaşmaya vardığı açıklandı. EFG Eurobank'ın Tekfenbank için 182 milyon dolar ödeyeceği belirtildi.
Nisan ayının başında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'e (NBG) 2.7 milyar dolara satılan Finansbank'ın ardından bankacılık sektöründe Yunan sermayesiyle gerçekleşen ikinci evlilik haberi Tekfenbank'tan geldi. Tekfen Holding ile EFG Eurobank-Ergasias arasında yapılan anlaşmaya göre Eurobank, Tekfen Grubu'nun Tekfenbank ve Tekfen Finansal Kiralama'daki hisselerinin yüzde 70'ini satın alacak. Tekfen Grubu kalan hisseleri elinde tutarak stratejik ortaklığını muhafaza edecek.
Değeri 260 milyon dolar
Tekfenbank'tan yapılan açıklamada, söz konusu hisse satışıyla Tekfenbank'ın toplam değerinin 260 milyon dolara geldiği belirtilerek "Tekfenbank'ın, işlemin tamamlandığı tarihte toplam net aktif değerinin 80 milyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir" denildi. Aynı açıklamada işlemin yasal onaylara bağlı olarak bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesinin beklendiği bilgisi de yer aldı. Anlaşmaya göre, Tekfenbank, Eurobank'ın yüzde 95'ine sahip olduğu EFG İstanbul Menkul Kıymetleri de satın alacak.
Tekfenbank ve EFG Eurobank, tarafından yapılan ve anlaşmayı duyuran ortak açıklamada şöyle denildi: "Eurobank, Türkiye'nin orta vadede gerek genel ekonomisiyle gerek bankacılık sektörüyle hızlı bir gelişme göstereceğine inanmaktadır. Eurobank, Türk piyasasına girmek için Tekfenbank'ı, büyümeye ve yeni ürünleri desteklemeye hazır gelişmiş ve modern altyapısıyla, Tekfen Grubu'nun stratejik ortak olarak kalmaya devam edecek olmasından dolayı çok uygun bir başlangıç noktası olarak görmektedir. Bu hususlara ek olarak bu işlem, Eurobank EFG'nin yeni ülkelere özenle seçilmiş yatırımlarla girip, organik büyüme sağlayarak ortaklarına değer yaratma stratejisiyle de uyumludur."
Bu ortaklığın, EFG'nin geleneksel ve çağdaş bankacılık konusundaki tecrübesiyle Tekfen Grubu'nun Türkiye piyasasındaki 50 senelik bilgi ve tecrübesini birleştirerek Türk finansal hizmetler sektöründe güçlü bir
oyuncu olmalarını sağlayacağı kaydedilen açıklamada, her iki ortağın mali güçlerinin, Tekfenbank'a olan taahhütleri, banka'nın orta ve uzun dönemli büyüme planının en büyük güvencesi olduğu ifade edildi.
Açıklamada, Tekfenbank'ın orta vadeli stratejisine ilişkin bilgiye de yer verildi. Buna göre Banka, ipotekli konut finansmanı 'mortgage' ve varlık yönetimi gibi yeni alanlarda büyümeyi öngörüyor. Ayrıca bünyesine katacağı EFG İstanbul ile birlikte sermaye piyasalarında da faaliyetlerini geliştirmeyi planlıyor.
Türkiye Bankalar Birliği'nin aktif büyüklük sıralamasında 2004 verilerine göre 24'üncü sırada olan Tekfenbank'ın, 30 şubesi bulunuyor. Müteahhitlik, tarımsal sanayi, gayrimenkul geliştirme ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren Tekfen Grubu'nun aktif toplamı 1.6 milyar dolar 2005 yılı cirosu 936 milyon dolar olarak açıklandı.
9.1 milyar dolarlık aile
Cenevre'de yaşayan Yunanlı işadamı Spiros Latsis ve ailesi, bu yıl Forbes'un Dünya Milyarderler Listesi'nde 9.1 milyar dolarla 51'inci sırada yer aldı.
Deniz taşımacılığıyla adını duyuran Spiros Latsis, finans ve gayrimenkul sektörleriyle yakından ilgileniyor.
Latsis ailesinin 'Alexander' isimli gemisi, ABD'li Bush ailesi ve İngiltere kraliyet ailesi dahil dünya çapında birçok ünlüyü ağırladı. Aynı teknede, Meis adasında yapılan Avrupa Birliği dışişleri bakanları gayrı resmi toplantısına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katılmıştı.
Latsis, ülkenin en büyük petrol şirketi olan Hellenic Petrol'de de hissedar. Spiros Latsis'in 50 jet uçakla özel taşıma hizmeti verdiği PrivatAir isimli bir şirketi de var.
Bankacılıkta Balkanlar'da çok etkin
Yunanistan'ın önde gelen finans gruplarından olan EFG Eurobank'ın, sadece Yunanistan'da değil, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya gibi Balkan ülkelerinde son derece etkin bankacılık faaliyetleri bulunuyor. Yunanistan'da kredi kartları ve tüketici ve kobi kredilerinde bir numara olan Eurobank'ın 310 binin üzerinde hissedarı bulunuyor. Sermaye piyasalarında da son derece etkin olan bankanın aktif toplamı da 44.5 milyar avro seviyesinde. Atina Borsası'nda işlem gören ve 13 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Eurobank'ın adı, daha önce de Şekerbank, Finansbank ve Alternatifbank görüşmelerinde alıcı olarak anılmıştı.
Paris'e iki nişan yüzüğü
Spiros Latsis'in ablası Marianna'nın oğlu Paris Latsis, adaşı olan Paris Hilton'la geçen yıl haziran ayında nişanlanmıştı.
Latsis, Hilton otellerinin skandallarıyla ünlü vârisi Paris Hilton'a biri 21 karatlık 'seni seviyorum' yüzüğü, diğeri ise 23 karatlık 'nişan yüzüğü' olmak üzere iki ayrı yüzük takmıştı. Ünlü bir mücevherci tarafından özel olarak tasarlandığı belirtilen yüzüklerin Latsis'e oldukça yüklü bir miktara mal olduğu söyleniyordu. Paris Latsis, nişanlısı Paris Hilton'a geçen yıl 12 milyon dolar değerinde bir ev almıştı. Paris Hilton, adaşı Latsis'ten yine Yunanlı bir armatör ailenin vârisi Stavros Niarchos için ayrılmıştı.