'İkinci el cep' kayda girecek

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınmasını öngören 5392 sayılı kanunun, başka unsurlarının da olduğunu...

İSTANBUL - Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınmasını öngören 5392 sayılı kanunun, başka unsurlarının da olduğunu, telefonlar kayıt altına alındıktan sonra ikinci el alım satışlarına da düzenleme getirileceğini açıkladı.
Acarer, Tüketiciler Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, GSM operatörlerinin kayıt dışı cep telefonlarına kayıt işlemi yaptırmalarını içeren uyarı mesajlarını göndermesinin 3 gün alacağını, bunun ardından ikinci mesajın gönderileceğini anlattı. Tayfun Acarer, konunun hem ekonomik hem de sosyal boyutu olduğunu hatırlatarak, 5 milyar dolarlık "kara bir bütçenin" kayıt altına alınacağını da dikkat çekti. Acarer, sistemin oturmasıyla ve kayıt dışı telefonların kayıt altına alınmasıyla sıranın ikinci el alım satımına geleceğini vurgulayarak ikinci el telefon alım satımına otomobil alım satımındaki gibi resmiyet kazandırılacağını anlattı.
Acarer, dünyada cep telefonu cihazının en sık değiştirilen, en az kullanılan ülkesinin 1.5 yılla Türkiye olduğunu, bunun bir nedeninin de ikinci ele olan güvensizlik olduğunu kaydetti. Acarer, bu alandaki düzenlemeyle ikinci el cihazların da ambalaj içinde ve garantili olarak satılacağını, buna ilişkin önümüzdeki hafta bir yönetmelik yayımlanacağını aktardı.