'İkinci el yeniden yatırım aracı'

Dövizdeki dalgalanma otomobil üreticilerinin maliyetini artırınca mayıs ayından bu yana sıfır kilometre otomobillerin fiyatı ortalama yüzde 15 yükseldi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Dövizdeki dalgalanma otomobil üreticilerinin maliyetini artırınca mayıs ayından bu yana sıfır kilometre otomobillerin fiyatı ortalama yüzde 15 yükseldi. Bu artışla zaten iki yıldır fiyatları sabit kalan ikinci el otomobiller cazip hale geldi.
Çöküş noktasındaydı
Borusan Holding'in ikinci el otomobil alım-satımı yapan şirketi Otomax'in genel müdürü Cengiz Temel, son iki yıldır dövizin yükselmemesi, sıfır araç fiyatlarının aynı kalması ve kredi faizlerinin düşmesinden dolayı ikinci el piyasasının neredeyse çöküş noktasına geldiğini söyledi. Söz konusu sürede sıfır ve ikinci otomobiller arasındaki fiyat farkının kapanmasıyla müşterinin sıfıra kaydığını belirten Temel, "İnşaat sektörünün patlaması da ikinci elin çöküşünde önemli rol oynadı. Birçok kişi aracını satarak evine peşinat olarak kullandı" dedi.
Son üç ay hareketlendi
Temel, piyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanmayla yeni otomobil fiyatlarının ortalama yüzde 15-17 arasında zamlandığını aktardı. Böylece sıfır ve kullanılmış araçlar arasındaki fiyat makasının açıldığını ifade eden Temel, "Nisan, mayıs ve haziran ikinci el için çok hareketli aylardı. Bu ortamda kullanılmış araçlar kısa vadede tekrar yatırım aracına dönüştü" diye konuştu.
Mayıs ve haziranda sıfır araç pazarında yüzde 30 gerileme yaşandığını hatırlatan Cengiz Temel, ikinci elde yılın sonuna doğru daralma olacağını vurguladı. Daralmayla ikinci el araç fiyatlarının eylülden itibaren yükselişe geçeceğini söyleyen Temel, "Önümüzdeki iki ay fiyatları yükselmeden ikinci el otomobil almanın tam zamanıdır" ifadesini kullandı. Otomobil sektöründe en çok ikinci el araç satan şirket olduklarını söyleyen Temel, "Otomobil kiralama şirketleri ve büyük grupların filolarını alarak 400 üye galerimize açık artırmayla satıyoruz. Açık artırmalarda otomobiller ortalama 30 saniyede satılıyor" bilgisini verdi.
Açık artırma da var
Temel, otomobilleri ise nihai tüketicilere www.otomax.com isimli internet sitesi ve Otomax dergisiyle sunduklarını söyledi. Cengiz Temel, Türkiye'de otomotivde açık artırma düzenleyen ilk şirket olduklarını belirtti.
Komisyonla bakım
Temel, şöyle konuştu: "İstanbul'da bulunan 15 bin metrekarelik parkımızda her hafta 150 bayimizle açık artırma düzenliyoruz. Otomobillere belli bir komisyon karşılığı bakım yapıyoruz. Tüketici de, bayi de bizim aracılığımızla bankalardan piyasanın altında faizle kredi kullanabiliyor. İnternet sitemizi günde 45 bin kişi ziyaret ediyor. Otomax haftada 10 bin satıyor."
Bu yıl 10 bin oto satacak
Otomax genel müdürü Cengiz Temel, Otomax'in haftada 250 adet araç satışına aracılık ettiğini söyledi. Yılın ikinci yarısında bu sayının piyasaya bağlı olarak yükseleceğini belirten Temel, "Geçen yıl 4 bin olan araç satış rakamımızı bu yıl 10 bine çıkaracağız. Kurulduğumuz 2001 yılından bu yana 25 bin otomobil ve hafif ticari araç sattık" dedi.
Bir ay içinde Otomax'in ekspertiz yaptığı otomobillere garanti uygulayıp satışa çıkaracaklarını ifade eden Cengiz Temel, "Garanti sıfır otomobillerdeki gibi olacak. Üç aydan bir yıla kadar garantili araç satacağız" diye konuştu.