İkinci elde bahar havası esiyor

İkinci elde bahar havası esiyor
İkinci elde bahar havası esiyor
İkinci el araç piyasasında bahar fırsatı yaşanıyor. Fiyatların, sıfır araç kampanyalarının etkisiyle Aralık 2011 seviyesinde olması talebi arttırdı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Otomotivde ‘alım rüzgârı’ esiyor. Bir taraftan otomotiv markalarının devreye soktuğu kampanyalar, diğer taraftan bu kampanyaların etkisi ile fren yapan ikinci el fiyatları piyasayı hareketlendirdi.
Sıfır araçlar için indirim ve uzun vade kampanyaları devreye sokulurken, ikinci el modellerin fiyatları ise 2011 Aralık sonundaki fiyatlarda seyrediyor. 

İkinci ele talep arttı
Mart ayından itibaren firmaların kurun değişken olmayan konumundan yararlanarak çok ciddi kampanyalar düzenlediğine dikkat çeken Doğuş Oto Değerlendirme (DOD) Genel Müdürü İlhami Eksin, ikinci el araç satışında da canlılık yaşandığını açıkladı. Eksin, “Araç stoku hâlâ yüksek seviyede olan ikinci ele talep arttı. Özellikle bu yıl sert geçen kış koşulları sebebiyle ötelenmiş talep nedeniyle bu ay güçlü bir satış adedi bekleniyor” dedi. 

Fiyat artışı durdu
İkinci elde fiyat artışlarını özel bir endeksle izlediklerini kaydeden Eksin, “Şubatta fiyatların, 2011 sonuna göre yüzde 4 civarında arttığını gördük. Ancak mart ayında fiyatlar, sıfır araçlardaki kampanyaların da etkisi ile biraz gevşedi. Mart ayı sonu itibariyle ise fiyatlar 2011 yılı sonuna göre sadece yüzde 2.7 arttı” açıklamasını yaptı. Eksin, akaryakıt fiyatlarındaki artışa paralel olarak dizel araçlara olan ilginin de arttığını belirtti. İstanbul , Adana gibi büyükşehirlerde şubeleri bulunan İkincielotomobilim mağazalarının sahibi Sami Nacaroğlu da Türkiye ’de 2011’de 1.5 milyona yakın ikinci el otomobil satıldığını belirterek bu yıl satışın 2 milyon adedi geçebileceğini söyledi. Özellikle Anadolu’da sıfır kilometre araç pazarından çok daha büyük bir ikinci el pazarı bulunduğunu kaydeden Nacaroğlu, “Geçen ay 150 adet araç sattık. Bu ay fiyatların sabitlenmesi ve havaların güzelleşmesiyle satış hedeflerini yükselttik” dedi. 


Yeni Avensis yollara çıkıyor

Toyota’nın lüks ve teknolojiyi buluşturan modeli yeni Avensis bu ay itibariyle Türkiye’de yola çıkıyor. Toyota’nın D segmentindeki temsilcisi yeni Avensis 2.0 lt benzinli, 2.0 lt D-4D dizel motorla satışa sunuluyor. Yeni Avensis’te benzinli 1.6 Elegant, 1.6 Elegant Extra, 2.0 Premium Multidrive S ve 2.0 Premium Multidrive S Wagon seçeneklerinin yanı sıra dizel 2.0 D-4D Premium seçenekleri bulunuyor. Fiyatı 56 bin 900 TL’den başlıyor.

Subaru XV ‘Crosstrek’ oldu
64. Frankfurt Motor Show’da dünya prömiyeri yapılan Subaru XV 6-15 Nisan tarihlerinde Uluslararası New York Otomobil Fuarı’nda ABD’li otomobilseverlerle buluşacak. ABD pazarında “Subaru XV Crosstrek” olarak adlandırılan model 6 Nisan tarihinde kapılarını açacak olan New York Otomobil Fuarı’nda sahneye ilk çıkışını yapacak. ABD pazarında “Premium” ve “Limited” versiyonları ile satışa sunulan Subaru XV Crosstrek, yakıt verimliliği sağlayan araç olarak tanımlanıyor. Türkiye’de de bu yıl 1500 adet satılması öngörülen araç 196 Nm’lik torku 4200 devirde gerçekleştiriyor.

Volvo’dan teknoloji transferi
Geely ve Volvo markaları teknoloji transferi anlaşması imzaladı. Geely Otomobilleri Grup Başkanı An Conghui ve Volvo Başkanı Stefan Jacoby tarafından Sanghay’da imzalanan anlaşmayla Geely markası, ürün gamı çeşitliliğini ve rekabet gücünü arttırmayı planlıyor. Geely Holding Grubu, 2010’da Ford Motor Company’den Volvo markasını satın almıştı. Teknoloji transferi anlaşmasıyla Geely, Volvo markasının sahip olduğu ileri teknolojileri Geely markalı araçların kalitesinin geliştirilmesinde ve markanın yeniden yapılandırılmasında değerlendirecek.

Peugeot’dan şehrin ikonları
Peugeot 206+ ve 207 ürün gamı, özel seri “Urban Move” ile zenginleşti. Peugeot 207 Urban Move, Active ekipman seviyesine ek olarak sunulan Cruise control, çift bölgeli tam otomatik klima, yağmur sensörü, far sensörü, alüminyum alaşımlı jantlar, USB ve Bluetooth telefon kiti ile 35.9 bin TL’den başlayan fiyat ile satışa sunuldu. 207 Urban Move’un ise 1.4 VTi benzinli 95hp ve 1.4 HDi dizel 70hp motor seçenekleri bulunuyor.

bigPara.com