'İkinci krizde hükümetler halk desteğini zor bulur'

'İkinci krizde hükümetler halk desteğini zor bulur'
'İkinci krizde hükümetler halk desteğini zor bulur'

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talat Zurnacı (sağda), Durmuş Yılmaz?a tarihte ilk basılan paranın kabartma örneğini verdi. FOTOĞRAF: MEHMET ÖZDOĞRU / AA

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 'İkinci dalga geldiğinde hükümetlerin ilave tedbir için kamu desteğine ihtiyacı var. Şu anda o destek güçlü değil' dedi

SALİHLİ - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “İkinci bir darbe geldiğinde hükümetler, şu anda aldıkları türden tedbir almakta kamuoyundan yeterli desteği görmeyebilir” dedi. Başkan Durmuş Yılmaz, Salihli Kent Ekonomi ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, dışarıdaki mali sistemin göründüğü kadar çok güçlü olmadığını belirterek, “İkinci darbe gelirse, ihtimalini soruyorlar, 0 ile 50 arasında. Risk şudur, hükümetler ekonomik daralmaya çözüm olmak için bir takım mali tedbirler aldı. Sonuçla vergi mükellefinin üzerine yük olarak dönecek. İç borçlanma oranları arttı. Bunların uzun vadede faizler üzerinde etkisi olacak. Dolayısıyla ikinci dalga geldiğinde hükümetlerin ilave tedbir alabilmeleri için kamu desteğine ihtiyaçları var. Şu anda o kamu desteğinin o kadar güçlü olmadığını görüyoruz” diye konuştu.
Bunun nedeninin ‘bankaların, mali sistemde yer alan kurumların başında gelenlerin aldıkları aşırı risk nedeniyle ortaya çıkan durum, bu durumun böyle devam etmesine rağmen bu kurumların başındaki yöneticilerin hala yüksek prim almaları’ olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Bir kurum üç milyar dolar zarar ediyor. Ayakta kalabilmek için kamudan 45 milyar dolar alıyor. 6-7 milyar dolar çalışanına prim, bonus dağıtıyor. Kamu vicdanı bunu kabul etmiyor. Dolayısıyla ikinci bir darbe geldiğinde hükümetler, şu anda aldıkları türden tedbir almakta kamuoyundan yeterli desteği görmeyebilir. Önümüzdeki dönemde bunu en büyük tehlike olarak görüyorum.”
Yılmaz konuşmasında enflasyona da değinerek “Enflasyon orta vadede aşağı yönde, riskler aşağı yönde, yüzde 5.5 civarında yılı kapatacağımızı paylaştık. Ama bunlar tahmin” şeklinde konuştu. 

‘Aylık enflasyon yüksek çıkar’
Ekim ayı enflasyon rakamlarının bugün açıklanacağını belirten Yılmaz, enflasyonun aylık bazda büyük ihtimalle yüksek çıkacağını, yıllık bazda düşük çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi. Yılmaz sözlerine, “Biz iş üretenleri, aş üretenleri, değer katanları takdir etmezsek, daha iyiyi yapmak için yeterli teşviki almazlar. Bizim yaptığımız tarlayı nadasa hazırlamak, asıl ekini sizin gibi sanayiciler ortaya koyuyor” diye konuştu.
Yılmaz, “Şu anda yeşil filiz dediğimiz iyileşmelerin kalıcı olup olmadığı konusunda en azından bir iki ay daha veri toplamamız gerekiyor. Ancak ortaya çıkacak verilerin önceki verileri teyit etmesi gerekir” dedi. Bu arada tarihte ilk paranın kullanıldığı yer olan Lidya uygarlığının merkezi Salihli’de, 2008 yılında en çok vergi veren, ihracat yapan ve istihdam sağlayanlara Salihli Ticaret ve Sanayi odasında düzenlenen törenle, ‘Salihli Kent Ekonomi Ödülleri’ verildi. (aa)