İktidar huzursuz

Enerji yolsuzluklarına ilişkin son operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanan üst düzey bürokratların, AKP döneminde göreve atanmış olması, parti içinde sıkıntı yarattı. İktidar cephesinden çıt çıkmazken, operasyonun, parti içindeki değişimin zeminini oluşturabileceği öne sürülüyor.
Adalet Bakanı Çiçek, Bakanlar Kurulu'ndan sonra, "Yargıya intikal etmiş bir konu Bakanlar Kurulu'na da, TBMM'ye de gelmez" demekle yetindi. Enerji Bakanı Güler'in bugünkü AKP grubunda konu hakkında bilgi vereceği belirtiliyor.

ANKARA - Enerji yolsuzluklarıyla ilgili operasyon, gözaltına alınan ve tutuklanan üst düzey bürokratların AKP hükümeti döneminde atanmış olması partide sıkıntı yarattı. Operasyonun partide değişimin zeminini oluşturabileceği öne sürüldü.
Enerji Bakanı Hilmi Güler'in, bugünkü AKP Grup toplantısında Meclis Genel Kurulu'nda perşembe günü görüşülecek LPG yasa tasarısının yanı sıra EÜAŞ operasyonuna da değinebileceği kaydedildi. AKP'nin bu konuda yaşadığı sıkıntının ilk sinyali dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası geldi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek soruları yanıtlarken, "Yargıya yansımış konu Bakanlar Kurulu'na da Meclis'e de gelmez" dedi. AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz de gazetecilere, "Yargıya intikal eden konularda konuşmamak gerekir. Başbakan'ın 'Ucu nereye giderse gitsin peşini bırakmayın' talimatı var" diye konuştu.
Soruşturmada adı geçen AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu ve Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ile ilgili ne yapılacağı sorusuna Gündüz, "Bunların resmiyet kazanması lazım. Dedikoduya dayanarak hareket etmek doğru olmaz" yanıtını verdi. Gündüz, Hilmi Güler'in görevden alınıp alınmayacağı sorusu üzerine, soruşturmanın bakan talimatıyla başlatıldığını anımsattı. Gündüz, "Yolsuzluğu ne cesaretlendiriyor?" sorusu üzerine de şunları söyledi: "İnsanı dürüst, hakkına riayet eden, başkasının hakkını korur yetiştirmek lazım. Bu bilince sahip diyorsunuz ama koltuğa oturmadan belli olmuyor. İnsan karpuz gibi, rengi içinde."
EÜAŞ Genel Müdürvekili Önder Piyade'nin atamasını iki kez Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiğinin anımsatılması üzerine Gündüz, "Ne gerekçeyle veto edildiğini bilmiyorum" dedi. Neden ısrarcı olunduğu sorulunca Gündüz şöyle konuştu: "Arkadaşın ehliyeti nedir? Bakana sormak lazım. Gerekçelerini de Köşk'e sormak lazım." "Vetoyu dikkate almak gerekmez mi?" sorusuna da Gündüz, alınmadığı yerlerin de olduğunu belirterek, bunun hükümetin tercihi olduğunu, 'Halk icazeti verdiyse kadromuzu kurup, ona göre hesap vermek lazım' anlayışının bulunduğunu söyledi.
'Piyade'ye ödülü Güler vermişti'
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Enerji Bakanlığı'nda çıkan yolsuzlukları 'Ak Enerji Operasyonu' diye nitelendirerek, yolsuzluğun hükümete, AKP'ye ve AKP milletvekillerine dayandığını öne sürdü. DYP de AKP'nin enerjide 'yolsuzluğa battığını' iddia etti. Operasyonun temmuzdan beri sürdüğünün bilindiğini anımsatan Koç, "Bu sürecin AKP'nin dışında geliştiği, olayların önemli aktörlerinden Genel Müdürvekili Önder Piyade'nin eylülde 'yılın bürokratı' ödülünü Enerji Bakanı'nın elinden alması kanıtlamaktadır. Başbakan, 'Mesele bunun kökünü kazımak' diyor. Önce etrafınızdan, hatta kendinizden başlayın. Başbakan 'ucu nereye giderse gitsin' demiş. Sayın Başbakan, ucu AKP Merkezi'ne kadar gidiyor. Gidecek misin? İpucu arıyorsanız biraz etrafınıza bakın." DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da "Yolsuzlukla mücadele etsin diye getirilen iktidar, Enerji Bakanlığı'nda yolsuzluğa batmıştır" dedi.