İktidarla muhalefet ilk kez esnaf için uzlaştı

İktidarla muhalefet ilk kez esnaf için uzlaştı
İktidarla muhalefet ilk kez esnaf için uzlaştı

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu salona yan yana girdi.

Başbakan Erdoğan'ın esnafın borçları için yasa çıkarma teklifine Kılıçdaroğlu da destek olmaya söz verdi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu , anayasadan önce esnafa yardım da uzlaştı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) genel kuruluna katılan Başbakan Erdoğan esnafın borçlarına çözüm bulacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu da bu söz üzerine “Ben de söz veriyorum. İktidar esnafın lehine hangi yasayı çıkarırsa destek vereceğim” dedi.
18’inci genel kurulu yoğun siyasi katılımla gerçekleşti. Genel kurulda Başbakan Erdoğan, gelecek dönemde mali disiplinden taviz vermeyeceklerini ve seçim ekonomisine tevessül etmeyeceklerini belirterek, “Bol keseden dağıtarak, popülizm yaparak, yapılmayacak işleri söyleyerek, milleti kandırma dönemi tarih oldu” dedi. 

Borç yapılandırması hazırlanıyor
Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak da ekim veya kasım ayında bir çerçevenin oluşacağını söyledi. TESK delegelerine hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, konuşmasına başlarken Başbakan Erdoğan’ın bazı sözlerini düzeltmek istediğini belirtti. Erdoğan’ın konuşmasında para basmayı kendi iktidarlarının bitirdiğini söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bunun yasasını çıkartan Bülent Ecevit’in başbakanlık yaptığı hükümettir” dedi. Erdoğan’ın TESK’i ilk ziyaret eden başbakanın da kendisi olduğunu söylediğini kaydeden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Oysa Süleyman Demirel ve Tansu Çiller de TESK’i ziyaret etmiştir. Doğru neyse doğruyu söyleyeceğiz. Ama o doğruyu söylerken, geçmişte ne olduysa hepsini kendi hanemize yazarsak, doğru olmaz” diye konuştu. Esnafların korunmasının anayasada dahi yer alan bir hüküm olduğunu belirten Kılıçradroğlu, “Ben de söz veriyorum. Siyasi iktidar esnaf ve sanatkar için olumlu hangi yasayı getiriyorsa, bu genel kurulda size söz veriyorum onu destekleyeceğiz” dedi. (Radikal)