İlaç fiyatlarına her ay yüzde 5 zam

Hükümet, kurdaki artış nedeniyle şirketlerin zam talebini kabul etti. Yetkililer, yüzde 30'luk artışın bir kerede yapılamayacağını söyledi: "Her ay yüzde 5 zam düşünüyoruz. Kur düşerse onu da değerlendiririz."
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Döviz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ithalat ve hammadde maliyetlerindeki artış ilaç fiyatlarına 3 Temmuz'dan itibaren yüzde 5 zam olarak yansıyacak. Dövizdeki yüzde 30'luk artışın bir defada eritilmesi yerine her ay yüzde 5 zam yapılması ve dövizdeki gelişmelere göre zammın yeniden değerlendirilmesi kararlaştırıldı.
Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Devlet Bakanı Ali Babacan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile ilaç sanayisi temsilcileri geçtiğimiz günlerde ilaç fiyatlarını konuşmak için biraraya geldi. Toplantı talebi ilaç firmalarından geldi. İlaç üreticileri, dövizin sürekli arttığını, bunun da hammaddeyle ithal ilaç girdisinde sıkıntıya yol açtığını söylediler. Bunun üzerine toplantıda, ilaç fiyatlarının artırılması kararı alındı. Zam oranı ise döviz fiyatlarının aylık artışına bağlı olarak değişecek.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, mayıs ayından beri dövizde meydana gelen yüzde 30'luk artışın, ilaç fiyatlarına bir defada yansıtılmasının mümkün olmadığını belirterek, bu nedenle 'şimdilik' her ay yüzde 5 zam öngörüldüğünü dile getirdiler.
İlaç fiyatlarında yapılacak ayarlamaları konuşmak için her ay değerlendirme toplantısı yapılacağını dile getiren yetkililer, zam oranının bu değerlendirme toplantısı sonunda belli olacağını da ifade ettiler. İlaç fiyatlarının, 14 Şubat 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle dövize endekslendiğini söyleyen yetkililer, bu kararnameyle Sağlık Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde oluşturulan kurulun zam taleplerini değerlendirdiğini söylediler.