İlaç savaşında fatura vatandaşa

İlaç savaşında fatura vatandaşa
İlaç savaşında fatura vatandaşa

Sözleşme feshine neden olarak eczanelerin 4 Aralık?ta gerçekleştirdiği eylem gösteriliyor. FOTOĞRAF: ÖNDER FELEK /AA

TEB: 16 Ocak'ta 'sözleşmezlik dönemine' geçilecek. O tarihten sonra vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasında uzlaşma sağlanamayınca, Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Ocak 2010 itibarıyla eczanelerle tek tek sözleşme imzalama yoluna gideceğinden o tarihten sonra vatandaşın ilaca ulaşması zorlaşacak.
TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak, “16 Ocak’ta ‘sözleşmezlik dönemine’ geçilecek. O tarihten sonra vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız” dedi. Çolak, TEB Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, SGK’nın dün itibarıyla TEB ile 19 Ocak 2009 tarihinde imzaladığı ilaç alım protokolünü tek taraflı feshettiğini anımsatarak, bu şekilde SGK’nın tüm eczanelerle sözleşmesini feshedeceğini dile getirdi. Çolak, “Çünkü eczacı adına sözleşme yapma yasal yetkisine sahip olan TEB’dir. Dolayısıyla SGK, TEB ile ilaç alım protokolünü feshetmiştir. Yani tüm eczanelerle feshedilmiştir. Biz sözleşme yapmak istiyoruz. Sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Biz, bir inatlaşmanın muhatabı değiliz. Sorunların çözümlenebilmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” dedi. Çolak, 29 Aralık Salı günü Türkiye genelinde tüm eczacı oda başkanlarıyla Ankara’da bir toplantı yaparak nasıl bir yol izleyeceklerinin belirleneceğini kaydetti.
Çolak, SGK’nın dün itibarıyla TEB ile Ocak 2009’da imzaladığı ilaç alım protokolünü tek taraflı fesih kararının ‘eczacılarla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamle’olduğunu; ancak TEB’i aradan çıkararak bu şekilde sözleşme yapmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Eczaneler ve vatandaşlar cezalandırılıyor
Çolak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in ‘eczacıların zararlarının karşılanmasını yazılı olarak güvence altına aldıklarını, gereğinin yapılmadığı durumda ilaç sanayi ile yapılan sözleşmeyi tek taraflı fesh edeceği’ açıklamasını anımsatarak, “SGK, sözleşmemizi tek taraflı fesh ederek, hastalarımızın eczanelerimizden bedelini peşin ödeyerek ilaç almaya zorlamaktadır. Bunun anlamı, SGK İl Müdürlükleri önünde ödediği ilaç parasını geri almaya çalışan ve daha kötüsü, peşin ödeyecek gücü olmadığı için ilaç alamayan hastalar olacaktır. 4 Aralık nedeniyle, eczacılarımız, ama en çok da hastalarımız cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Çözüm sürekli tek bir tarafın fedakârlığı üzerine kurulamaz.”
Bir gazetecinin, “SGK’nın adım atmaması üzerine SGK ile bire bir sözleşme yapması noktasına mı gidecekler?” sorusu üzerine Çolak, “1 aylık bir geçiş süreci vardır. Bugün, SGK, TEB ile sözleşme yapmadığını bildirmiştir. Bu da eczacılarla tek tek sözleşme yapmak istediği anlamına gelebilir. Çünkü, başka türlü ilacı temin edip vatandaşa ulaştıramaz. Ancak SGK, sözleşme yapmak istiyorsa, bu sözleşmenin merkezi TEB’dir. TEB’i aradan çıkararak tek tek sözleşme yapma şansı yoktur” diye konuştu. (Radikal)