İlaç skandalı sanıklarına dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Roche Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman'ın da aralarında bulunduğu 16 sanık hakkında, iki yıl ile 10 yıl dokuz ay arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle dava açtı.

İSTANBUL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Roche Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman'ın da aralarında bulunduğu 16 sanık hakkında, iki yıl ile 10 yıl dokuz ay arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle dava açtı. SSK'ya fahiş fiyatla ilaç alımıyla ilgli soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat'ın 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, görevi kötüye kullanmak ve ihaleye fesat karıştırmak' suçlarından 4 yıl 4 ay ile 10 yıl 9'ar ay arasında ağır hapis cezasına çarptırılmaları istendi.
Yöneyman'ın ise, 'Çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak ve İhaleye fesat karıştırmak' suçlarından iki yıl dört aydan beş yıl dokuz aya kadar ağır hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianamede, Roche firmasının eski çalışanı Veysi Mungan hakkında da 'çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak' suçundan iki yıldan dört yıla kadar ağır hapis cezası talep edildi. İddianamede tutuksuz 12 sanığın ise 'çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak, görevi kötüye kullanmak ve ihaleye fesat karıştırmak' suçlarından üç ile sekiz yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları öngörüldü. Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.