İlaç vermeyene ceza

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile ilgili 'kaos' sürerken, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sıkıntıların en aza indirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile çalıştıklarını belirtti.

ANKARA / İSTANBUL - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile ilgili 'kaos' sürerken, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sıkıntıların en aza indirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile çalıştıklarını belirtti. Başesgioğlu, uygulamanın zaman içinde oturacağını söyledi. Öte yandan, SSK'lı hastalara ilaç vermek istemeyen anlaşmalı eczanelere cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ise eczanelere yazı göndererek, SSK'lıların mağdur edilmemesi için saat 21.00'e kadar çalışılmasını istedi.
TİSK'in sosyal güvenlik reformu yasa tasarısının tartışıldığı toplantıda kaosu değerlendiren Çalışma Bakanı Başesgioğlu, "İlk günde bazı sıkıntıların yaşandığı ortada. Bu sıkıntıların en aza indirilmesi için iki bakanlık görüşüyor. İlgili yeni komisyonlar oluşturuldu" dedi. Hastanelerin devri öncesinde serbest eczanelerin SSK'lılara hizmet vermesi için protokol imzalanmıştı. Ancak anlaşmalı eczaneler dahi önceki gün hastalara ilaç vermedi. Başesgioğlu, değeri çok yüksek olan ilaçların serbest eczanelerden verilmediğine ilişkin bilgilerin kendilerine de ulaştığını belirtirken, konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme getirildiğini, eczanelere geri ödemeler konusunda her bakanlığın hassasiyet göstereceğini söyledi. Başesgioğlu, ilaç uygulamasının yeni başlaması nedeniyle bazı sıkıntıların bulunduğunu belirterek, "Uygulama zaman içinde oturacaktır" dedi.
Raporlu hastaya kolaylık
Anlaşmalı eczanelerin ilaç vermemesi ile ilgili konuyu değerlendiren SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan ise provizyon sisteminden kaynaklanan sorunlar yaşandığını ancak bunların giderildiğini söyledi.
Karahan, eczanelerin yoğunluk nedeniyle erken saatlerde yalnızca 10-15 reçete girebildiğini, sonra sistemin kilitlendiğini anlatırken, "Sorunun giderilmesi ve saniyede 30, dakikada 1800 reçete temin edecek hizmet için makineler güçlendirildi. Pazartesiden itibaren eczaneler saniyede 34 reçete verecek duruma getirilecek" dedi. Karahan, heyet raporlu hastaların reçeteleri ile işyeri hekimi reçetelerinin de serbest eczaneden alınması için protokol imzalandığını kaydetti. Eczacılar, SSK'nın 45 günlük geri ödeme protokolüne uymayacağı düşüncesiyle hastalara ilaç vermede tereddüt yaşarken, Karahan, eczacıları, "Eczacılar önce ilaçları versinler, parayı alıp almayacaklarını sonra görsünler" sözleriyle uyardı.
Ödemelerin zamanında yapılacağına ilişkin hükümet taahhüdünü hatırlatan Karahan, SSK ile anlaştığı halde pahalı ilaçları vermeyen eczanelere cezai yaptırım uygulanacağını söyledi. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ise eczanelere yazı göndererek, saat 21.00'e kadar çalışmasını istedi. İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Doğan Uysal da, SSK hastanelerinde her hekimin hem muayene, hem ofis olarak kullacağı oda verilmesi talimatı verdiklerini, fotokopi kuyruklarını azaltmak için 'görülmüştür' kaşesi kullanmayı planladıklarını belirtti. Uysal, "Müdürlüğümüz, hasta kabulü uygulamasına geçti, mesai saat 07.30'a alındı" dedi.
SSK kuyruğunda kan döküldü
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesinin ardından ortaya çıkan çile kuyrğunda dün kan döküldü. İlaç alabilmek için kuyruğa giren 43 yaşındaki şeker hastası Hasan Kekiç, önüne geçtiğini iddia ettiği bir kişinin bıçaklı saldırısı sonucu yaralandı. Güngören'deki Vakıf Gureba Hastanesi Semt Polikliniği'nde meydana gelen yaralama olayının ardından Kekiç, Vakıf Gureba Hastanesi'ne sevk edildi. Saldırgan Şeyhmuz Arslan
ise polise teslim edildi.