İlaca Portekiz darbesi

İlaca Portekiz darbesi
İlaca Portekiz darbesi
Hemoroid ve uçuk ilaçlarına bir günde yüzde 90 zam geldi. Nedeni ise referans ülkeler arasında bulunan Portekiz'deki fiyat artışları.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan Daflon isimli ilacın fiyatı dün birdenbire yüzde 90 arttırıldı. Bir önceki gün ise uçuk tedavisinde kullanılar Vectavir isimli ilaçta aynı durum yaşanmıştı. İki ilaca yapılan yüksek zamların nedeni ise Türkiye ’nin ilaç fiyatlarını belirlerken kullandığı referans ülkeler. Yetkililerin verdiği bilgiye göre Türkiye’nin referans aldığı 5 ülkeden ikisi olan Portekiz ve İspanya’da ilaç fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Ve İspanya’ya oranla daha düşük zam gelen Portekiz’in fiyatlarına göre zam geldi.
Hemoroid tedavisindeki temel ilaçlardan olan Daflan’un fiyatı 12 lira 96 kuruştan 24 lira 11 kuruşa yükseldi, Vectavir de 9 liradan 18 liraya fırladı. Sosyal Güvenlik Kurumu kendilerinin yeni fiyattan ödeme yapmakla yükümlü olduğunu belirtirken; fiyatların ise Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Kurumu tarafından belirlendiğini ifade etti. İlaç ve Eczacılık Kurumu’nun verdiği bilgiye göre ise hemoroid ilacında referans ülke olarak dikkate alınan 5 ülkeden İspanya ve Portekiz’de son dönemde ciddi fiyat artışları oldu. İspanya’da fiyatların çok daha fazla arttığını belirten yetkililer, “Bu nedenle biz daha çok Portekiz’i dikkate aldık” diye konuştu. Son açıklanan ilaç fiyat listelerinde sadece birkaç ilaçta fiyat artışı olduğunu belirten yetkililer, “Birçok ilaçta ise fiyat indirimi var” dedi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme listesinde yer alan ilaçlardaki zammın tüketiciyi çok etkilemeyeceğini savunuyor. Yetkililer “Tüketicilere bu oran ciddi anlamda yansımayacaktır. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme listesinde bu ilaç yer alıyor. Hastalar sadece katılım payını ödeyecek” bilgisini veriyor.

SIRADAKİ DARBE YUNANİSTAN’DAN

Türkiye’nin ilaç fiyatını belirlemede dikkate aldığı ülkeler arasında Yunanistan da bulunuyor. Ancak Yunanistan, yaşadığı mali kriz nedeniyle arka arkaya ilaç fiyatlarında indirime gitti. Bu nedenle ilaç firmaları mali krizdeki Yunanistan’ın referans fiyat listesinden çıkarılmasını talep ediyor. Yetkililer, bu yöndeki çalışmanın halen gündemlerinde olduğunu belirtiyor. Yunanistan’ın referans fiyat listesinden çıkarılmasından sonra bazı ilaç fiyatlarında da artış olması kaçınılmaz olacak.

FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

2004 yılı fiyat kararnamesi ile birlikte referans fiyat uygulamasına geçildi.
Türkiye; Yunanistan, Fransa, İspanya, İtalya ve Portekiz’i referans ülke alıyor.
Jeneriği olmayan orijinal ilaçlar, en düşük fiyata sahip referans ülke fiyatı kadar fiyat alabiliyor.
4 jeneriği olan orijinal ilaçlar ve jenerik ilaçlar, referans fiyatın yüzde 60’ı kadar fiyat alabiliyor.
Bu düzenlemelerin yanı sıra ilaçlara ek kamu ıskonto oranları uygulanıyor.
Jeneriği olmayan orijinal ilaçlara yüzde 41’e varan iskonto uygulanıyor.

ECZACILAR: BİZ SADECE SATICIYIZ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da, ilaçla ilgili kararların İlaç ve Eczacılık Kurumu tarafından alındığını, kendilerinin de uygulayıcı olduğunu söyledi. Yunanistan nedeniyle birçok ilacın fiyatında düşüşler olduğunu ifade eden Saydan, bu konudaki çalışmanın ise henüz sonuçlandırılmadığını ifade etti.

bigPara.com