İlaççılardan 'fahiş fiyat' savunması

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, son yıllarda ilaca erişimdeki ilerlemelerin ilaç sektörünün fedakârlıkları sayesinde gerçekleştirildiğini savunarak, fiyatların AB'deki referans fiyatlardan yüksek olmadığını açıkladı.

İSTANBUL - Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, son yıllarda ilaca erişimdeki ilerlemelerin ilaç sektörünün fedakârlıkları sayesinde gerçekleştirildiğini savunarak, fiyatların AB'deki referans fiyatlardan yüksek olmadığını açıkladı. Derneğin açıklamasında, Türkiye'de bazı ilaç firmalarının kamuya Avrupa'daki referans fiyat üzerinde fiyattan satış yaptığı iddiası yanıtlandı.
"Türkiye'de ilaç fiyatları yürürlükte olan kanunlar doğrultusunda belirlenmektedir. Adı geçen firmalarımız uluslararası büyük ve saygın kuruluşlardır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarına titizlikle uymak ve beyan vermekle yükümlü" denilen açıklamada, 2004'ten itibaren uygulamaya başlanan referans fiyat sistemiyle AB'deki ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu beş ülkenin referans alındığı ve fiyatların bu ülkelerdeki en ucuz fiyatı aşmadığı kaydedildi.
Açıklamada, "Türkiye, bugün tüm Avrupa'da orijinal ilaçların en ucuz satıldığı ülkedir. 2006 başında, ülkemizde orijinal ilaç fiyatları referans alınan beş ülkenin en ucuzundan ortalamada yüzde 13 daha ucuzdu. Bu fark bir ayda avronun değer kazanması sonucunda yüzde 30'lar gibi görülmemiş bir düzeye çıkmıştır" ifadesi kullanıldı.
'Hakkaniyete uymaz'
2005'te 10 milyar dolar olan ilaç kullanımının, referans fiyat sistemine geçilmemiş olması durumunda 13 milyar dolar düzeyinde olacağı dile getirildi. Açıklamada, "Durum böyleyken, geçen iki yılda milyarlarca dolarlık fedakârlık yapan ilaç sanayinin neredeyse tümünü, hazırlık soruşturması henüz tamamlanmadan, birtakım küçük hesaplar peşinde göstermek hakkaniyetle bağdaşmaz" denildi.
29 şirket soruşturuluyor
SSK ve Sağlık Bakanlığı'na yüksek fiyatla ilaç sattığı iddia edilen Roche'a yönelik inceleme yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, ünlü isimlerin de bulunduğu başka firmaların da devlete yüksek fiyatla ilaç sattığını belirledi.
Kurulun bu durumu bir raporla iletmesinin ardından Sağlık Bakanlığı müfettişleri konuyla ilgili bir inceleme başlattı. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu 29 Kasım 2005 tarihli ve ekleriyle 3 bin 221 sayfalık raporunda, devlet kuruluşlarına ilaç satışındaki usulsüzlükler anlatıldı. Raporda, 29 ilaç firmasının ithal ettiği 209 değişik ilacı, yasal kurallar gereği satması gereken fiyatın üstünde sattığı belirlendi. Bunun üzerine bakanlık, raporu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndererek suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen savcı Nazmi Okumuş, aralarında Bayer, Roche, Glaxo-Smith-Kline, Merck-Sharp-Dohme, Novartis, Pfizer gibi firmaların da bulunduğu 29 şirket hakkında soruşturma başlattı.
Soruşturma kapsamında şu ana kadar 10 firma yetkilisinin ifadesi alındı. Savcı, müfettişler tarafından haklarında inceleme yapılan Sağlık Bakanlığı bürokratları hakkında da inceleme yapıyor. Bu bürokratların sorumlu olarak görülmesi durumunda savcının soruşturma açacağı öğrenildi.