İlaçta yüzde 4.5'lik kur zammı

Merkez Bankası'nın ilaç fiyatlarına yüzde 5 fiyat artışı beklentisi bir gün sonra gerçekleşti. Döviz kurlarındaki artış nedeniyle daha önce yapılacağı ifade edilen ilaç zammı gerçekleşti.

ANKARA - Merkez Bankası'nın ilaç fiyatlarına yüzde 5 fiyat artışı beklentisi bir gün sonra gerçekleşti. Döviz kurlarındaki artış nedeniyle daha önce yapılacağı ifade edilen ilaç zammı gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre ilaç fiyatlarına ortalama yüzde 4.5 oranında zam yapıldı. Ağrı kesici olarak kullanılan ve 2.25 YTL'den satılan Vermidon'un kutusu 2.35 YTL, 1.65 YTL'den satılan Novalgine adlı ağrı kesici 1.72 YTL, 1.09 YTL'den satılan Aspirin ise 1.13 YTL oldu.
'Zam değil, kur değişikliği'
Antibiyotiklerden Alfasilin 500'ün kutusu 7.15 YTL'den 7.48 YTL'ye, Bactrim Fort'un kutusu ise 13.42 YTL'den 14.02 YTL'ye çıktı. Tansiyon ilaçlarından Fludex SR'nin kutusu 14.52 YTL'den 15.18 YTL'ye, Norvac 10 mg. ise 31.42 YTL'den 32.84 YTL'ye yükseldi. Mide ilacı olarak kullanılan Famodin 40'ın kutusu da 9.12 YTL'den 9.54 YTL'ye çıktı.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaç fiyatlarına yapılan artışı 'zam' olarak değerlendirmenin doğru olmayacağını savunarak, ilaç fiyatlarına kurla ilgili değişikliklerin yansıtıldığını söyledi. Umman Sağlık Bakanı Ali Bin Mohammed Musa ve beraberindeki heyeti bakanlığında yaptığı kabulde, Bakan Akdağ, ilaç fiyatlarına yapılan artışa ilişkin sorulara yanıt verdi.
Akdağ, şöyle konuştu: "İlaç ithal edilen bir ürün. Eşdeğerleri de Türkiye'de kararnamemiz doğrultusunda kur değişikliğiyle ilgili olarak, fiyat değişikliğine uğruyor. Hükümetimiz döneminde ilaç müthiş ucuzlamış bir metadır. Bine yakın ilaçta çok ciddi fiyat düşüşleri oldu. Bu düşüşler olduğu yerde yine duruyor. Yalnızca kurla ilgili değişiklikler yansıtılıyor. Dolayısıyla ilaç konusunda hükümetimiz döneminde bir zam gerçekleşmediği gibi, tam aksine ilaç fiyatlarında çok büyük düşüşler sağlamış durumdayız." Bakan Recep Akdağ ayrıca Lübnan'a ilaç yardımı sevkıyatlarının sürdüğünü çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. (Radikal, aa)