İlaçtan alınan katkı payı oranı değiştirildi

İlaçtan alınan katkı payı oranı değiştirildi
İlaçtan alınan katkı payı oranı değiştirildi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen önergeyle ilaçtan alınan katkı payı oranları değiştirildi.

TBMM - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, İntibak Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü oturumda kabul edilen bir önergeyle ilaçtan alınan katkı payı değiştirildi.

Komisyonda tasarının görüşmeleri sırasında, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından verilen önergeyle, ilaçtan alınan katkı payında değişiklik yapıldı.

Buna göre yasada yüzde 10-20 arasında uygulanan oran, yüzde 1-20'ye çekildi. Halen yüzde 10 olarak uygulanan alt sınır yüzde 1'e çekilerek, esneklik sağlandı.

Bir başka önergeyle de kişilerin sağlık hizmetine gitmediği halde gitmiş gibi gösterilerek SGK tarafından yapılan usulsüz ve yersiz ödemelerin önlenmesi amacıyla “biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması” yapılmasına imkan tanınıyor.

İşten çıkardıkları personeli, 10 gün içinde “sigortalı işten ayrılış bildirgesi” ile bildirmeyen işverenlere her bir sigortalı için uygulanan “asgari ücret tutarındaki” ceza , “asgari ücretin onda 1'i tutarına” düşürülüyor. Bu ceza, işverenlerin tutmakla yükümlü olduğu defter ve belgeleri ibraz etmemesi halinde verilecek ceza tutarını geçmeyecek.

SGK'na aktarılmaları daha önceki düzenlemelerde yer alan banka personel sandıklarının 2 yıl olan devir süresi, 4 yıla çıkarılıyor.

Tasarı, intibakla ilgili düzenlemenin 2013 yılı Ocak ayı ödeme döneminde, diğer düzenlemelerin ise yasanın yayımı tarihinde yürürlüğe girmesini öngörüyor. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107959010795902

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aman ne büyük iş! - Filiz Balcı Ulusoy

  İşverenden de çalışandan da kesilen o kadar prim...Ama para vermeden ilaç almak yok,tedavi olmak yok.Emeklilerin durumu daha da vahim!Sosyal Devletiz,uçuyoruz vesselam!

  haraç - Sinan Devrim

  Utandılar her halde 1 e düşürdüler.Yahu adamlar zaten primini ödüyor bu ne katkısı haraçtır haraç.